X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekumena – świat stworzony przez Ursulę Le Guin

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:23
Pierwszą powieść z cyklu Ekumena napisała w drugiej połowie lat 60. Ostatni zbiór opowiadań w 2001 roku. Wioletta Myszkowska, wraz ze swoim gościem, wspomina zmarłą 22 stycznia Ursulę Le Guin.
Audio
  • Ekumena – świat stworzony przez Ursulę Le Guin (Przewodnik fantastyczny/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chaos07/Pixabay

Okładka książki Ursuli Le Guin "Świat Rocannona" (pierwsza część cyklu "Ekumena") Okładka książki Ursuli Le Guin "Świat Rocannona" (pierwsza część cyklu "Ekumena")

– To są opowieści z perspektywy "kosmoetnologów", czyli badaczy kultur, ludów, ras, światów – mówi Joanna Wołyńska-Gędrzyniec, znawczyni twórczości Ursuli Le Guin.

Dlaczego taka książka powstała i co mogło być inspiracją dla autorki? – W literaturze science-fiction w latach 50. i 60. dość często pojawiał się motyw wspólnoty planet czy światów. To było takie kosmiczne ONZ. Świat, do którego dążono na Ziemi. Przeniesienie marzeń w kosmos. To, co nie udawało się na Ziemi, czyli życie w idealnym pokoju, byłoby możliwe w komosie – podkreśla gość Wioletty Myszkowskiej.

Dlaczego warto sięgnąć po twórczość Ursuli Le Guin? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Przewodnik fantastyczny
Prowadzi: Wioletta Myszkowska
Gość: Joanna Wołyńska-Gędrzyniec (antropolog kultury)
Data emisji: 29.01.2018
Godzina emisji: 10.16

kw/mk

Czytaj także

"Zakon Krańca Świata", czyli międzywymiarowy koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 14:00
Lars Bergerson jest Grabieżcą. Podróżuje między wymiarami i zdobywa w nich technologie, które mogą pomóc światu zniszczonemu przez apokalipsę. Jest to zajęcie skrajnie niebezpieczne i trudne, ale prawdziwe wyzwanie dopiero przed nim...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy superbohaterowie mogą przegrać walkę ze złem?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 13:17
– Książka "Z mgły zrodzony" opowiada o tym, co by się stało, gdyby grupa superbohaterów podjęła próbę pokonania czarnego charakteru i przegrała – mówi jej autor, Brandon Sanderson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uczeń skrytobójcy" – początek wciągającej historii

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 11:30
W polskich księgarniach pojawiła się niedawno kolejna książka amerykańskiej pisarki Robin Hobb pt. "Wyprawa błazna". Historia Królestwa Sześciu Księstw zaczęła się od powieści "Uczeń skrytobójcy", o której opowiedziała nam pisarka. 
rozwiń zwiń