Fińskie szkoły wzorem do naśladowania?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 17:00
Fiński system edukacji w wielu krajach stawia się za wzór. - On bardzo koncentruje się na uczniu, jest wolnościowy i demokratyczny, wspierający i pozbawiony ocen. Zawód nauczyciela jest tam jednym z najbardziej prestiżowych - mówi na początku audycji Katarzyna Pruchnicka.
Audio
  • Fińskie szkoły wzorem do naśladowania? (Godzina wychowawcza/Trójka)
W audycji rozmawiamy o zasadach, jakie dyrektorzy szkół mogą z powodzeniem wprowadzić w swoich szkołach
W audycji rozmawiamy o zasadach, jakie dyrektorzy szkół mogą z powodzeniem wprowadzić w swoich szkołachFoto: Glow Images/East News

- W Polsce w wielu miejscach mamy wciąż szkołę XIX wieku, a czasy się zmieniły... To, co jest dziś najważniejsze, to budowanie wewnętrznej motywacji u dziecka, że ono potrzebuje się uczyć - uważa Wioletta Krzyżanowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie.

Dyrektor opowiada w rozmowie z Katarzyną Pruchnicką o zmianach, jakie postanowiła wprowadzić w swojej szkole. Od nowego roku zaczęły się tam sprawdzać proste do zastosowania i bardzo skuteczne narzędzia. Jakie? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

Mówimy też o wynikach badań, z których wynika, że jedna piąta polskich dzieci ma nadwagę lub jest otyłych.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Aleksander Baj (tłumacz i wydawca książek Kena Robinsona), Wioletta Krzyżanowska (dyrektor Szkoły Powstawowej nr 323 w Warszawie), Hanna Stolińska-Fiedorowicz (dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia)
Data emisji: 17.10.2016
Godzina emisji: 15.05

fbi/gs

Czytaj także

Arteterapia na pomoc. Chwyć za skrzypce albo farby

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 08:58
Wszelkiego rodzaju twórczość w życiu dorosłego człowieka, który nie jest artystą, może zdziałać wiele dobrego. W Trójce odsłanialiśmy tajniki arteterapii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wychować samodzielnie myślącego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 13:57
W "Godzinie wychowawczej" zajrzymy do gabinetu stomatologicznego z maluchem. Ale nie tylko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Integracja sensoryczna. Jak rozpoznać zaburzenia?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 16:44
- Pierwsze objawy zaburzeń integracji sensorycznej można zauważyć już u niemowlaków. Dzieci z nadwrażliwością bywają niespokojne i płaczliwe. Trudno je uspokoić - mówi Małgorzata Dąbrowska, psycholog kliniczna i terapeutka integracji sensorycznej.
rozwiń zwiń