Dlaczego warto wybrać dla dziecka leśne przedszkole?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 11:26
W Polsce coraz częściej powstają leśne przedszkola. Czym się różnią od tych powszechnie nam znanych i dlaczego warto wysłać swoją pociechę do takiej placówki? 
Audio
  • Dlaczego warto wybrać dla dziecka leśne przedszkole? (Godzina wychowawcza/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock / Olga Koberidze

- Nasze dzieci cały czas trzymane są w budynku, przez co dostarcza im się coraz mniej bodźców. Okazuje się wtedy, że jest to o wiele mniej efektywna nauka - podkreśla wady zwykłych ośrodków Anna Łukasik, założycielka leśnego przedszkola. Matka dwójki dzieci zainspirowana norweskimi metodami nauczania, które stawiają nacisk na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, postanowiła stworzyć własny ośrodek - Bez względu na pogodę pierwsza część dnia jest zawsze na dworze. Jeżeli bardzo pada to chowamy się pod zadaszenie, albo wychodzimy do lasu, gdzie warunki atmosferyczne są o wiele mniej dotkliwe. Podczas burzy z piorunami spędzamy cały dzień w budynku.

W leśnym przedszkolu zabawa polega na kreatywności. Dzieci mają do dyspozycji wszystko to, co dostarcza im przyroda wokół ośrodka. - Mamy miejsce, żeby na wiosnę zasadzić warzywa i owoce. Tam są też rzeczy, które można wykorzystywać do zabawy: drewniane skrzynki, młotek, gwoździe. Dzieci mogą konstruować swoją rzeczywistość. Oczywiście pod okiem nauczyciela, który patrzy, co każde dziecko interesuje - podkreśla Anna Łukasik. Dzieci bardzo często wybierają się do lasu, w którym mogą czytać książki, budować szałas czy śpiewać piosenki.

Jakie dodatkowe korzyści płyną z uczęszczania dzieci w leśnym przedszkolu? Czy nasze pociechy są mniej narażone na choroby w takiej placówce? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji Karoliny Próchnickiej. W jej drugiej części dowiemy się, jak wyglądają grupy wsparcia dla rodziców. 

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Anna Łukasik (założycielka leśnego przedszkola), Katarzyna Dołęgowska-Urlich, Magdalena Bylka-Górska (Fundacja Sto Pociech)
Data emisji: 2.01.2018
Godzina emisji: 23.08

kw

Czytaj także

Kilogramy wiedzy w tornistrze

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 13:00
Sprawa zbyt ciężkich tornistrów powraca jak bumerang, zazwyczaj na początku roku szkolnego. Tymczasem we wrześniu rozmowy o ich odchudzeniu są zazwyczaj spóźnione.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wybrać świąteczny prezent dla dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 13:30
Prezenty to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. O czym należy pamiętać, aby podarunek trafił w gust dziecka i nie był pustym gestem? 
rozwiń zwiń