X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak chronić dzieci przed hejtem w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 00:00
W poniedziałkowej "Godzinie wychowawczej" poruszyliśmy dwa bardzo ważne tematy. Obydwa łączą się z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami w Gdańsku.
Audio
  • Jak chronić dziecko przed hejtem? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Czym jest mowa nienawiści?
Czym jest mowa nienawiści?Foto: Brian A Jackson / Shutterstock

Nie jest niczym odkrywczym i nowym powiedzenie, że mowa nienawiści i hejt dotyka dzieci tak samo jak dorosłych, a może (albo raczej) na pewno bardziej. Jak przygotować dziecko na to, co może je spotkać w sieci, co mówić, gdy stanie się ofiarą hejtu i jak rozmawiać, gdy jest po tej drugiej stronie?

– Widzimy, że to zjawisko hejtu mocno przenika ze świata dorosłych do świata dzieci. One te negatywne postawy przenoszą na swoje pole. W ostatnim czasie widzimy, że to zjawisko się nasila. Bardzo ważne jest, aby rodzice reagowali wtedy, kiedy dziecko jest ofiarą hejtu, ale również wtedy, kiedy jest nadawcą mowy nienawiści. Nie możemy takich sytuacji bagatelizować – powiedział Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W drugiej części "Godziny wychowawczej" szukaliśmy odpowiedzi na to, co mówić dzieciom i jak odpowiadać na trudne pytania wywołane na przykład relacjami telewizyjnymi z tragicznych wydarzeń. To jest też pytanie o to, jak opowiadać dzieciom o dzisiejszym świecie.

– Nie unikniemy sytuacji, gdzie dziecko nie ogląda z nami serwisu informacyjnego. Najtrudniejsze dla dziecka jest pozostanie bez reakcji ze strony rodziców na to, co zobaczy. Często padają pytania, ale jeżeli mamy świadomość, że dziecko jest w pomieszczeniu, rejestruje to, co jest pokazywane na ekranie telewizora, to możemy zapytać, co z tego dziecko zapamiętało, jak to rozumie i chwilę z nim o tym porozmawiać – dodaje Hubert Czemierowski, psycholog.

Gdzie się zwrócić, kiedy wiemy, że dziecko jest ofiarą hejtu? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której mowa również o tzw. internetowych patostreamach

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Łukasz Wojtasik (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), Hubert Czemierowski (psycholog)
Data emisji: 28.01.2019
Godzina emisji: 23.07


Czytaj także

Hejt a krytyka. Mowa nienawiści jak balansowanie nad przepaścią

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 02:25
- Mam wrażenie, że pojęcia "mowa nienawiści" używa się jako wytrychu, co bywa niebezpieczne, bo tak może być określana wszelka krytyka - mówi w "Klubie Trójki" Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uczyć dzieci, by nie krzywdziły i nie były krzywdzone?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 13:30
Akcja #metoo, która pojawiła się w ostatnim czasie w mediach społecznościowych, miała zwrócić uwagę ludzi na całym świecie na problem molestowania seksualnego. Na to, że nawet pozornie nieszkodliwe zachowania mogą być przekroczeniem granic. Jak powinniśmy rozmawiać z dziećmi, by – gdy już dorosną – miały świadomość owych granic, zarówno własnych, jak i cudzych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy naszym dzieciom jest potrzebna edukacja psychologiczna?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 22:00
Psychologia nie odpowie na pytanie: "jak żyć?", ale jej odkrycia mogą być pomocne, by poszukiwać odpowiedzi. A świat się komplikuje coraz bardziej.
rozwiń zwiń