X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwujęzyczność. Jak wpływa na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 00:00
– Jeżeli mama mówi po polsku, a tata mówi po angielsku i zakładam, że wzjamenie rozumieją obydwa te języki, dziecko automatycznie będzie także je rozumiało – mówi Małgorzata Kicana, dyrektor metodyczny Szkoły Językowej Uniwersytetu SWPS. 
Audio
  • Zalety i wady dwujęzyczności (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Rozmówczyni Katarzyny Pruchnickiej podkreśla jednocześnie, że im wcześniej wprowadzamy drugi język, tym bardziej harmonijna, skuteczna komunikacja w jednym języku może ucierpieć. – Dziecko może nawet nie zdawać sobie sprawy, że przeskakuje z języka na język – zaznacza Małgorzata Kicana i dodaje, że niewskazana jest także tzw. wymuszona dwujęzyczność, czyli sytuacja, w której rodzice postanawiają, że w domu będą mówić tylko i wyłącznie w jednym języku – obcym dla jednego z nich.

– To sztuczna sytuacja, co niekoniecznie może dobrze wpłynąć na dziecko. Język to nie są tylko słowa i suchy przekaz faktów, zwłaszcza w kontekście dzieci. Jeżeli dla kogoś ten drugi język nie jest czymś naturalnym, bardzo ciężko będzie mu odtworzyć ciepło, miłość, w języku, który jest dla niego obcy, bo ton głosu nie zawsze jest w stanie to oddać. To samo dotyczy złości – podkreśla gość Trójki.

Czy to prawda, że dwujęzyczne dzieci zaczynają później mówić? Czy w sensie rozwoju intelektualnego dziecka są jakieś korzyści z dwujęzyczności? Więcej w dołączonym nagraniu. 

W "Godzinie wychowawczej" rozmawialiśmy także o rodzinnych aktywnościach fizycznych, które nie tylko poprawiają kondycję, ale także wzmacniają więzi i są dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Które sporty można uprawiać całą rodziną? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Małgorzata Kicana (dyrektor metodyczny Szkoły Językowej Uniwersytetu SWPS), Ewa Świerżewska (promotorka kultury dziecięcej, założycielka portali: kulturka.pl, sportowarodzina.pl)
Data emisji: 6.05.2019
Godzina emisji: 23.08

kh/kw

Czytaj także

Jak stworzyć dziecku warunki do wzrastania?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 00:00
Elżbieta Więcław jest pedagogiem z ponad 30-letnim doświadczeniem. Sama o sobie mów, że jest "całym sercem i głową człowiekiem edukacji".
rozwiń zwiń