"Tak" i "nie" w relacjach z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 00:00
W tym wydaniu audycji Katarzyna Pruchnicka wraz ze swoimi gośćmi rozmawia o dwóch prostych, ale ważnych słowach: "tak" i "nie".
Audio
  • Czy potrafimy odmówić dziecku? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Okładka książki "Einstein na wiązce światła" Okładka książki "Einstein na wiązce światła"

– Wydaje się, że naszym rodzicom łatwiej było powiedzieć "nie". Kiedyś po prostu było więcej zakazów. My jesteśmy pokoleniem, które chce inaczej. To "nie", które słyszeliśmy, wiązało się z jakimś odrzuceniem czy karaniem. Kojarzy się nam to z bardzo nieprzyjemnym odczuciem – zaznacza Joanna Ogrodowska, trenerka Familylab Polska. – Nie chcemy krzywdzić naszych dzieci, dlatego zastanawiamy się jak to zrobić, aby być rodzicami darzącymi szacunkiem swoje pociechy. Z "nie" mamy największy kłopot, kiedy dziecko o coś prosi, a my teoretycznie jesteśmy w stanie zapewnić tę zachciankę – dodaje.

Kto ma większy problem z "nie": rodzice czy dzieci? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której mówimy również o książce "Einstein na wiązce światła".

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Joanna Ogrodowska (trenerka Familylab Polska), Anna Łukasik (pedagog)
Data emisji: 20.05.2019
Godzina emisji: 23.07

kw/mk

Czytaj także

"Niesamowity wszechświat", czyli astronomia dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 00:00
– Zaczęło się od pytań mojej córki, która chciała wiedzieć jak najwięcej o gwiazdach, planetach. W międzyczasie zaczęłam prowadzić wykłady popularnonaukowe i wiele pytań, które mi tam zadawano, zaskoczyło mnie – mówi Karolina Bąkowska, autorka książki "Niesamowity wszechświat".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta z dziećmi. Jak świętować unikając napięć?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 00:00
– Jestem ojcem trójki małych dzieci. Mam trzy córki: pięcioletnią, trzyletnią i roczną. Pojęcie obrusu, który nie ma plam i ubrań, które są idealnie schludne jest mi całkowicie obce – przyznał Tomasz Bułhak, autor bloga i książki "Tata w budowie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwujęzyczność. Jak wpływa na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 00:00
– Jeżeli mama mówi po polsku, a tata mówi po angielsku i zakładam, że wzjamenie rozumieją obydwa te języki, dziecko automatycznie będzie także je rozumiało – mówi Małgorzata Kicana, dyrektor metodyczny Szkoły Językowej Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń