Jak opowiadać dzieciom o Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 00:00
W jaki sposób powinniśmy rozmawiać z najmłodszymi o Polsce i patriotyzmie? Odpowiedzi na to pytanie szukamy z Anną Skowrońską, autorką inspirującej książki "Alfabet polski", oraz Małgorzatą Żmijską, kuratorką wystawy "Przytul Polskę".
Audio
  • Jak uczyć najmłodszych patriotyzmu? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttersrtock.com/Joanna Dorota

"Alfabet polski" Anny Skowrońskiej "Alfabet polski" Anny Skowrońskiej

– To książka, która w krótki sposób opisuje pewne miejsca, ludzi, tradycje polskie. Mamy 54 hasła, które opowiadają w kilku zdaniach o historii i kulturze dawnych i bardzo współczesnych. Możemy tu znaleźć wiele rzeczy, których dzieci nie dowiedzą się w szkole, a które, moim zdaniem, powinny znać – podkreśla Anna Skowrońska.

Od Althamera i andrzejek przez czarne złoto i fortepian Chopina aż po Złotą Żabę. Zawarte w "Alfabecie polskim" 54 hasła mówią o Polsce dawnej i współczesnej, przedstawiają zwyczaje, postacie, wydarzenia i miejsca. Wesołe i nasycone kolorem ilustracje razem z krótkimi tekstami przybliżają wiedzę o kulturze i historii kraju, łącząc podstawowe wiadomości z zabawnymi ciekawostkami.

Gościem audycji jest również Małgorzata Żmijska, kuratorka wystawy "Przytul Polskę".


Przytul Polskę Przytul Polskę

"Przytul Polskę" to wystawa dla rodzin, która w przyjazny i pełen zabawy sposób podejmuje zagadnienia polskości, obywatelstwa czy wspólnoty, jaką tworzymy. Organizatorzy zachęcają: "Przyjdź i zobacz, jak poprzez kreatywne działania, rozmowę i doświadczenia sensoryczne możesz zastanowić się nad tym, czym dla Ciebie jest Polska, porozmawiać o tym i po prostu spędzić czas z rodziną w przyjemny sposób".

W programie także rozmowa z Dorotą Mintą o tym, jak uczyć dzieci tolerancji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Anna Skorwrońska (autorka książki "Alfabet Polski"), Małgorzata Żmijska (współpomysłodawczyni i kuratorka wystawy "Przytul Polskę"), Dorota Minta (psycholog dzieci i młodzieży)
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Dlaczego czasem potrzebujemy odpocząć bez dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 23:59
Dlaczego czasem czujemy konieczność odpoczynku bez naszych pociech? Czy powodem jest brak umiejętności odpoczywania wspólnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Aspergera i szkoła

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 00:00
W dniach 28-29 września w Warsaw Plaza Hotel w stolicy odbędzie się 5. Konferencja dla rodziców dzieci z Zespołem Aspergera. Temat tegorocznej edycji to "Szkoła z Zespołem Aspergera". O wydarzeniu opowiedzieli nam współorganizatorzy i prelegenci konferencji, a jednocześnie rodzice dzieci z tym zaburzeniem, Izabela Hnidziuk-Machnica i Marcin Polkowski.
rozwiń zwiń