Żuk-astronom i owady, które lecą do światła

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 15:00
Bzyczą, utrudniają zasypianie i gryzą. Czy komary, niczym ćmy, lecą do światła?
Audio
  • Czy komar, tak jak ćma, leci do światła? (Pytania z kosmosu/ Trójka)
Tym razem wraz z Tomaszem Rożkiem zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego ćmy lecą do światła i wyjaśniliśmy, które z żuków są astronautami...
Tym razem wraz z Tomaszem Rożkiem zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego ćmy lecą do światła i wyjaśniliśmy, które z żuków są astronautami...Foto: Pixabay/A_Werdan

- Komary, jak wiele innych zwierząt, nie funkcjonują w ciągu dnia. Wolą popołudnia i wieczory - wyjaśnia dr Rożek. Jak dodaje, po zmroku lecą do sztucznego źródła światła, bo szukają ludzi, a wyczuwają nas po zapachu.

Tomasz Rożek tłumaczy, dlaczego ćmy lecą do światła oraz które owady nawigują patrząc w gwiazdy, a które spoglądając na Księżyc.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Krystian Hanke
Data emisji: 25.08.2016
Godzina emisji: 7.15

sm/fbi

Czytaj także

Jakie sztuczki robi światło na szybie i lustrze?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 15:55
- Powierzchnie jasne i gładkie odbijają dużo energii. Gdy w słoneczny dzień jedzie biały, wyczyszczony samochód, to czasami razi w oczy i należy je przymrużyć, bo odbija dużą ilość światła - opowiada Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas w górach i nad morzem płynie inaczej. To fakt

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 15:29
- Poczucie upływu czasu to efekt psychologiczny. Ale w rzeczywistości czas płynie dla każdego z nas inaczej - mówi fizyk dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego metal wydaje się zimniejszy od drewna?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 11:40
- Jeśli dotkniemy metalowego widelca i drewnianej deski, to powiemy, że widelec jest zimniejszy. A to o tyle nielogiczne, że jeśli oba przedmioty leżały w tym samym miejscu, to mają taką samą temperaturę - mówi fizyk dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń