Dlaczego słońce powoduje piegi?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 09:00
- Słońce, a konkretnie promienie UV, pobudzają komórki barwnikowe skóry do produkcji barwnika, który jest odpowiedzialny za powstawanie piegów. Brązowe plamki na skórze nie pojawią się, gdy siedzimy za szybą, bo ta przepuszcza ciepło i światło, ale zatrzymuje promienie UV - wyjaśnia dr Tomasz Rożek.
Audio
Piegi częściej powstają u osób z jasną karnacją
Piegi częściej powstają u osób z jasną karnacjąFoto: Glow Images/East News

Piegi to nic innego, jak opalenizna. Im bardziej wystawiamy się na działanie promieni UV, tym nasza skóra staje się ciemniejsza - to wszystkim znany fakt. Warto jednak wytłumaczyć, w jaki sposób się to dzieje.  Melanocyty, czyli komórki barwnikowe produkują melaninę, która gromadzi się w odpowiednich miejscach. Tajemnica powstawania piegów tkwi w tym, że skóra opala się nierównomiernie. W związku z tym, jest ich więcej w miejscach, w których nagromadziła się znacznie większa ilość barwnika.

Czy piegi są uwarunkowane genetycznie? Jaki związek z piegami ma kobieta w ciąży? Dr Rożek odpowiada na te pytania i na wiele innych. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 8.06.2017
Godzina emisji: 7.14

czaj/ei

Czytaj także

Dlaczego kichamy, gdy mocno świeci słońce?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 17:12
Czy istnieje coś takiego, jak alergia na światło? Dlaczego intensywne promienie słoneczne doprowadzają nas do łez?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego plakaty blakną na słońcu?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 11:49
- Słońce jest bardzo dobrym wybielaczem. Jeśli mamy trudną do wywabienia plamę, to warto wywiesić pranie za zewnątrz - radzi dr Tomasz Rożek. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego siniak zmienia kolor?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 09:00
Na pewno każdy zauważył, że siniaki mają tendencję do zmiany koloru. Najpierw siniak jest czerwony, potem bordowo-fioletowy, następnie przechodzi w zieleń, końcowym zaś etapem gojenia jest odcień żółcieni.
rozwiń zwiń