X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O pamięci, która płata nam figle

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 15:00
Jak to możliwe, że kanapka spada zawsze masłem do dołu i to na czystą podłogę? Dr Tomasz Rożek wyjaśnia, że to wina... wybiórczej pamięci.
Audio
  • O pamięci, która płata nam figle (Pytania z kosmosu/Trójka)
Bardzo często pamiętamy tylko to, co nas zdenerwuje lub ucieszy
Bardzo często pamiętamy tylko to, co nas zdenerwuje lub ucieszyFoto: Adrian Grosu/Shutterstock.com

- Co zapamiętujemy? W zasadzie wszystko, tylko na krótką metę. Później przychodzi noc i w czasie snu segregowane są te rzeczy, które trafiły do naszej głowy w ciągu dnia. Dlatego to tak ważne, żeby się wysypiać, bo wtedy następuje selekcja tego, co jest istotne, a co nie - tłumaczy dr Rożek.

Co zatem pozostaje w naszej pamięci? Wyłącznie to, z czym wiążą się silne emocje. Tylko wtedy nasz mózg klasyfikuje dane wydarzenie jako ważne i warte zanotowania. Czy masło na czystej podłodze jest zapewne jedną z nich?

W audycji mówimy też o tym, czym są prorocze sny i dlaczego ulatują z naszej głowy nudne wykłady. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Krystian Hanke
Data emisji: 18.07.2017
Godzina emisji: 7.16

czaj/mk

Czytaj także

Emocje, mózg i symbole. Po co śnimy i po co śpimy?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 12:56
- Często mówimy, by przespać się z jakimś problemem. To poprawia naszą koncentrację i funkcje poznawcze, jak również pozwala odsunąć emocje na drugi plan, by znaleźć najlepsze rozwiązanie - mówi dr hab. Adam Wichniak z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak spać, żeby pamiętać sny?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 14:04
Dr Tomasz Rożek przypomina powody, dla których warto zadbać o sen, i zdradza sposoby na lepsze funkcjonowanie mózgu oraz dobre samopoczucie.
rozwiń zwiń