Jak wysokie może być drzewo?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 11:57
– Teoretycznie drzewo może wyrosnąć na wysokość 150 metrów. Ale co znaczy "teoretycznie"? – pyta dr Tomasz Rożek i tłumaczy słuchaczom, na czym polega "magia drzew".
Audio
  • Jak wysokie może być drzewo? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Skitterphoto/Pixabay

Nasz ekspert, odpowiadający na pytania nurtujące słuchaczy, wyjaśnia, że wysokość drzewa zależy od jego gatunku i miejsca, w którym rośnie. Przykładowo na Islandii trudno znaleźć drzewo mające więcej niż kilka metrów, a najwyższe polskie drzewo miało 60 metrów.

Dr Rożek mówi, kiedy drzewa mogłyby osiągnąć aż 150 metrów i dlaczego "piją" one tylko 10 proc. wody, którą pozyskują z gleby. Naukowiec poleca też wspięcie się na jedno z drzew i przeprowadzenie pewnego eksperymentu... Jakiego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 12.09.2017
Godzina emisji: 7.15

iwo/mk

 

Czytaj także

Bioluminescencja. Te organizmy produkują światło

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:30
Na świecie istnieją dzisiątki organizmów, które są w stanie produkować światło. Mieszkające w głębinach bakterie, skorupiaki czy ryby korzystają z tej zdolności, by na przykład zwabiać swoje ofiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drzewa a klimat, czyli co nam szumem mówi las?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 00:27
- Zazwyczaj myślimy o tym, jak drzewa i lasy wpływają na klimat, ale najważniejszą rzeczą jest to, że klimat wpływa na nie - mówi prof. Bogumiła Jędrzejewska z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń