Ile dzieli nas od gwiazd?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 13:30
Tu, na Ziemi, łatwo jest nam określić odległości. Mamy wyobrażenie jednostek i bez większych problemów jesteśmy w stanie, nawet orientacyjnie, podać ile metrów, centymetrów czy kilometrów dzieli punkt A od B. Czy w kosmosie jest to równie łatwe?
Audio
  • Ile dzieli nas od gwiazd? (Pytania z kosmosu/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Denis Belitsky/shutterstock.com

– Sposobów pomiaru jest kilka. Najprostszym jest zobaczenie obiektu z dwóch różnych stron, pod dwoma różnymi kątami. Jeżeli ten obiekt nie jest obiektem dalekim, to można poczekać pół roku, żeby Ziemia przeniosła się na drugą stronę orbity, i wtedy widać ten obiekt na tle innych. Ta metoda nazywa się paralaksą – mówi Tomasz Rożek. Metoda paralaksy pozwala na obliczanie odległości używając matematyki na poziomie szkoły podstawowej. Ma ona jednak wady: nadaje się tylko do obliczania odległości bardzo bliskich obiektów.

Jak oblicza się odległości do obiektów bardzo dalekich? Czy każdy z nas może policzyć jak daleko są te widoczne na naszym niebie? Tego można się dowiedzieć z dołączonej audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 5.10.2017
Godzina emisji: 7.14

ml/ab

Czytaj także

Co sprawia, że gwiazdy do nas mrugają?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 08:00
Dr Tomasz Rożek odpowiadał na pytania dociekliwego Antoniego, który chciał wiedzieć, skąd się bierze wrażenie mrugających gwiazd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki kolor ma Słońce?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 11:11
– Gdyby dokładnie zbadać kolor światła emitowanego przez Słońce, okazałoby się, że nie jest on ani żółty, ani pomarańczowy – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń