Jak zapanować nad ogniem?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 13:00
Gdy dmuchniemy na duży płomień, np. ognisko, ten się zwiększy. Natomiast jeśli dmuchniemy na świeczkę lub zapałkę, płomień zgaśnie. Dlaczego? Chodzi o proporcje.
Audio
  • Jak zapanować nad ogniem? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pexels.com

– Czego potrzeba do spalania? Paliwa i utleniacza. Paliwem jest to, co się spala, a utleniaczem tlen. W reakcji spalania, choćby w przypadku świeczki, paliwem jest parująca parafina. Jeśli dodamy tlen, to reakcja będzie przebiegała szybciej. W pewnym momencie jednak może być tego utleniacza za dużo i zabraknie paliwa do spalania – tłumaczy Tomasz Rożek.

Każdy płomień można zdmuchnąć odpowiednio dużym podmuchem. – Jednym ze sposobów na gaszenie szybów naftowych jest wywoływanie kontrolowanych eksplozji w ich okolicy. Podmuch fali uderzeniowej gasi ogień – dodaje dziennikarz naukowy.

Jaki sposób rozpalania grilla proponuje Tomasz Rożek? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 17.10.2017
Godzina emisji: 7.13

ml/mk

Czytaj także

Prawa fizyki i tajemnice... mycia podłogi

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 09:06
Tym razem dr Tomasz Rożek odpowiada na pytanie naszego słuchacza związane ze sportem, zakupami w supermarkecie i myciem podłogi. Co łączy te wszystkie elementy? Oczywiście fizyka!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z deszczu… w bąbelki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 14:00
Wielu z nas pewnie zauważyło, że czasem, gdy pada deszcz, na powierzchni kałuż pojawiają się bąbelki powietrza. Skąd się tam biorą?
rozwiń zwiń