Czy (i kiedy) zgaśnie Słońce?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 10:00
– Gwiazdy mają swoje cykle życiowe, które są uzależnione od ich wielkości – mówi dr Tomasz Rożek i zapewnia, że wszystkie gwiazdy kiedyś zgasną.
Audio
  • Kiedy zgaśnie Słońce? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: LoganArt/Pixabay

Naukowiec udziela odpowiedzi na pytanie, kiedy możemy spodziewać się śmierci Słońca, a przy okazji opowiada Trójkowym słuchaczom o szczegółach z życia gwiazd. 

Lubiącym kosmiczne ciekawostki wyjaśnia, czym jest ciąg główny wieku zerowego i co wspólnego ma on z gwiazdami, a wszystkim twardo stąpającym po ziemi (Ziemi?) radzi… odkładać na emeryturę.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 27.11.2017
Godzina emisji: 7.16

iwo/mk

Czytaj także

Bioluminescencja. Te organizmy produkują światło

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:30
Na świecie istnieją dzisiątki organizmów, które są w stanie produkować światło. Mieszkające w głębinach bakterie, skorupiaki czy ryby korzystają z tej zdolności, by na przykład zwabiać swoje ofiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wysokie może być drzewo?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 11:57
– Teoretycznie drzewo może wyrosnąć na wysokość 150 metrów. Ale co znaczy "teoretycznie"? – pyta dr Tomasz Rożek i tłumaczy słuchaczom, na czym polega "magia drzew".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego liście zmieniają kolor?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 13:45
– Liście żółkną nie dlatego, że coś zaczyna się produkować, ale wręcz przeciwnie – przestaje powstawać w nich zielony barwnik – mówi Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń