Niedługo mija 50 rocznica pierwszego lądowania na Księżycu. Czy powrót tam ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 07:20
W sobotę 20 lipca minie pół wieku odkąd załoga rakiety Apollo 11 wylądowała na Księżycu. Z tej okazji pytanie tego wydania audycji brzmi: czy będziemy jeszcze latali na Księżyc, a jeżeli tak, to po co?
Audio
  • Jaka jest przyszłość lotów na Księżyc? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Castleski

– Dzisiaj mówi się, że przyszłość Księżyca to dwie kwestie. Pierwsza to uczynienie z Księżyca bazy przesiadkowej do lotów na Marsa (...). Po drugie, o Księżycu myślimy z powodów energetycznych. Na jego powierzchni jest bardzo dużo Helu-3, który na Ziemi nie występuje. Byłby on wyjątkowo przydatnym paliwem do specjalnych rektorów fuzji jądrowej. Po trzecie, jest to kwestia poznania siebie, poznania człowieka – mówi dr Rożek.

Na ile obecność człowieka na Księżycu jest kwestią nauki, a na ile kwestią polityczną? Czy Księżyc i inne planety staną się dla nas "kopalniami" surowców?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 18.07.2019
Godzina emisji: 7.16

kr

Czytaj także

Mrówcza droga na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 09:18
Gdyby połączyć wszystkie mrówki na świecie, to mogłyby dosięgnąć Księżyca? Z takim pytaniem od słuchacza zmierzył się dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co by się stało, gdyby Ziemia "zgubiła" Księżyc?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 07:30
– Jest to prawdopodobne. Obserwując planety pozasłoneczne, czasami astronomowie mają wrażenie, że nie powstały one wraz z układem, w których się znajdują, ale zostały przejęte grawitacyjnie – tłumaczy dr Tomasz Rożek
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Księżyc ma zwykle żółty odcień

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 07:54
– Księżyc może przybierać różne barwy, ale to nie znaczy, że coś tam się dzieje.  Nasz satelita sam z siebie nie świeci, a odbija światło Słońca – zwraca uwagę dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń