X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niedługo mija 50 rocznica pierwszego lądowania na Księżycu. Czy powrót tam ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 07:20
W sobotę 20 lipca minie pół wieku odkąd załoga rakiety Apollo 11 wylądowała na Księżycu. Z tej okazji pytanie tego wydania audycji brzmi: czy będziemy jeszcze latali na Księżyc, a jeżeli tak, to po co?
Audio
  • Jaka jest przyszłość lotów na Księżyc? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Castleski

– Dzisiaj mówi się, że przyszłość Księżyca to dwie kwestie. Pierwsza to uczynienie z Księżyca bazy przesiadkowej do lotów na Marsa (...). Po drugie, o Księżycu myślimy z powodów energetycznych. Na jego powierzchni jest bardzo dużo Helu-3, który na Ziemi nie występuje. Byłby on wyjątkowo przydatnym paliwem do specjalnych rektorów fuzji jądrowej. Po trzecie, jest to kwestia poznania siebie, poznania człowieka – mówi dr Rożek.

Na ile obecność człowieka na Księżycu jest kwestią nauki, a na ile kwestią polityczną? Czy Księżyc i inne planety staną się dla nas "kopalniami" surowców?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 18.07.2019
Godzina emisji: 7.16

kr

Czytaj także

Mrówcza droga na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 09:18
Gdyby połączyć wszystkie mrówki na świecie, to mogłyby dosięgnąć Księżyca? Z takim pytaniem od słuchacza zmierzył się dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co by się stało, gdyby Ziemia "zgubiła" Księżyc?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 07:30
– Jest to prawdopodobne. Obserwując planety pozasłoneczne, czasami astronomowie mają wrażenie, że nie powstały one wraz z układem, w których się znajdują, ale zostały przejęte grawitacyjnie – tłumaczy dr Tomasz Rożek
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Księżyc ma zwykle żółty odcień

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 07:54
– Księżyc może przybierać różne barwy, ale to nie znaczy, że coś tam się dzieje.  Nasz satelita sam z siebie nie świeci, a odbija światło Słońca – zwraca uwagę dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń