X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co stałoby się Ziemi, gdyby w Słońce uderzył obiekt jej wielkości?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 07:40
– Ziemia jest ponad 330 tys. razy lżejsza od Słońca. Innymi słowy, co by się stało, gdyby Słońce nagle zyskało 0,0003 procenta masy więcej? – pyta retorycznie dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Jakie byłyby konsekwencje zderzenia Słońca z obiektem o wadze Ziemi? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Skylines

Nie można się nie zgodzić z dr Rożkiem – masa naszej planety wynosi 5,972E24 kg, a Słońca 1,989E30 kg, co stanowi 99,86% masy wszystkich obiektów w Układzie Słonecznym. Po raz pierwszy Ziemię "zważył" brytyjski fizyk Henry Cavendish (1731 – 1810). Oczywiście nie skonstruował wagi na tyle dużej, by zmieściła się tam cała Ziemia, ale znalazł inny sposób.

W celu określenia masy Ziemi Cavendish zastosował urządzenie nazwane wagą skręceń. Składało się ono z dwóch większych i dwóch mniejszych ołowianych kul przytwierdzonych do pręta zawieszonego na kwarcowym włóknie. Na wagę skręceń składały się również liczne wahadła, wałki i odważniki. Dzięki niej naukowiec wyliczył, jaka jest masa Ziemi już w XVIII wieku, myląc się tylko o 1 proc. w stosunku do współczesnych obliczeń.

Henry Cavendish  Foto: German Vizulis Henry Cavendish Foto: German Vizulis

No dobrze, ale powróćmy do naszego pytania – czy odczulibyśmy skutki zderzenia Słońca z obiektem o rozmiarach i wadze Ziemi? – Patrząc na to, jak duże jest Słońce, to obserwacja takiej sytuacji nie jest całkiem oczywista. Rzecz jasna są profesjonalne urządzenia, które by to zarejestrowały, o ile wiedzielibyśmy, że do czegoś takiego ma dość. Pewnie byśmy wiedzieli, bo obiekty wielkości Ziemi są śledzone w naszym sąsiedztwie – wyjaśnia ekspert Trójki.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 22.01.2020
Godzina emisji: 7.14

kr

Czytaj także

Czy dałoby się zasiedlić planetę identyczną do Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 07:30
– Gdyby istniały na takiej planecie bakterie, to popadalibyśmy tam jak muchy, bo byłby tam inny skład atmosfery – stwierdza stanowczo dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy satelity mogą przysłaniać nam gwiazdy?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 07:20
– Działających satelitów jest około tysiąca, a tych niedziałających około 2,5 tys. Włączając inne duże obiekty, czyli tzw. kosmiczne śmieci, na niebie jest ich w sumie ok. 10 tys. – wylicza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z czego składa się Księżyc?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 07:45
– Jest zrobiony z grubsza z tego, co Ziemia – podkreślił na samym początku dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń