X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego gęsia skórka nie pojawia się na twarzy?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 07:20
– Moim zdaniem pojawia się, ale dosyć ciężko jest ją zauważyć – mówi dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Czy można zobaczyć gęsią skórkę na twarzy? (Pytania z kosmosu/Trójka)
zdjęcie ilu stracyjne
zdjęcie ilu stracyjneFoto: shutterstock

– Mężczyźni po okresie dojrzewania mają na twarzach włosy, które są idealnie przycięte i ich nie widać, albo króciutkie – taki włos ciężko unieść, albo bardzo długie, które są ciężkie w porównaniu z włosami np. na przedramieniu. U kobiet i dzieci również mamy włosy na twarzach, natomiast są one bardzo cieniutkie i jest ich bardzo mało. Przez to również łatwiej dojrzeć gęsią skórkę na przedramieniu, niż na twarzy. Niemniej, gęsia skórka pojawia się tam gdzie są włosy i występuje w dwóch sytuacjach: gdy jest nam zimno i gdy następuje duży przypływ stresu lub emocji – wyjaśnia dr Rożek.

- Obydwie te sytuacje mają głębokie uzasadnienie prawdopodobnie ewolucyjne. Jak nam jest zimno, to naturalne, że nasze ciało, bez świadomego udziału, chce stworzyć taką warstwę izolującą.

Drugi powód, czyli strach, obserwujemy nie tylko u "włochatych" zwierząt, ale również u ... ryb. Jednym ze sposobów na obronę jest przekonanie, by zrobić siebie większymi niż jesteśmy, czyli "napuszyć się". Idealny sposób: nastroszmy włosy i dzięki temu wyglądamy groźniej - tłumaczy dr Rożek.

Dziś takie stroszenie włosów może wyglądać bardziej groteskowo niż groźnie, ale odruch pozostał - podsumował dr Tomasz Rożek. 

      

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Krystian Hanke
Data emisji: 12.02.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Czytaj także

Dlaczego lewym okiem widzimy świat inaczej niż prawym?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 07:20
Jeden z naszych słuchaczy podczas leniuchowania odkrył, że odcień sufitu zmienia się w zależności od tego, którym okiem na niego patrzy. Dlaczego tak jest?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co gołym okiem widać poza naszą galaktyką?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 07:25
– Poza naszą galaktyką nie dojrzymy absolutnie nic. W dodatku "nieuzbrojonym" okiem zobaczymy jedynie nasze najbliższe sąsiedztwo – stwierdza stanowczo dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w kosmosie istnieje kolor, którego nie znamy?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 07:40
– Trudno mi sobie to wyobrazić – stwierdził dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń