Czy przebywanie w saunie ma wpływ na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:20
– Na wirusa nie wpływają ani sauna, ani morsowanie. Jesteśmy stworzeniami stałocieplnymi, co znaczy, że dopóki żyjemy, niezależnie od temperatury na zewnątrz, ta wewnątrz nas pozostaje stała – mówi dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Czy w saunie możemy się zakazić koronawirusem? (Pytania z kosmosu/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Kichigin

– Jeżeli jesteśmy już zakażeni, to pobyt w saunie niewiele może zrobić. Jeśli ktoś w niej kichnie, również możemy się zakazić. W saunach zazwyczaj jest ciasno, więc bezpieczna odległość jest trudna do osiągnięcia – wyjaśnia dziennikarz naukowy Trójki.

Czy korzystanie z sauny jest więc bezpieczne?

– Jeśli ktoś kichnie na powierzchnie w saunie bądź dotknie klamki zainfekowaną ręką, to żywot wirusa w tych warunkach jest bardzo krótki. Dezaktywuje się on w temperaturze powyżej 65 st. Celsjusza już po kilkunastu minutach. Im wyższa temperatura, tym ten czas jest krótszy. W fińskiej saunie temperatura może osiągać nawet ponad 100 st. Celsjusza. W takich warunkach, ryzyko, że się zakazimy, jest bardzo małe – informuje dr. Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekPiotr Łodej
Data emisji: 25.03.2020
Godzina emisji: 7.13

ml/kr


Czytaj także

Czy da się nurkować w wodzie przy zerowej grawitacji?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 07:20
– Nie mamy urządzenia, które włączałoby i wyłączało grawitację. Wydaje się, że lecąc daleko w kosmos, musimy mieć coś, co by ją symulowało, bo nasz organizm w stanie nieważkości wyjątkowo źle funkcjonuje – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy okręt podwodny działałby normalnie pływając w… rtęci?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 07:20
– Zdecydowanie tak. Na ciało zanurzone w cieczy działa siła wyporu. Jej wartość zależna jest od tego, jaka jest wzajemna gęstość pomiędzy obiektem, a ową cieczą – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rybka mogłaby pływać na stacji kosmicznej?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 07:20
– Tak, oczywiście, ale gdyby miała to robić w kuli wody nieograniczonej żadną barierą, to nie udałoby się to, bo owa kula by się nie utrzymała – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń