Dlaczego w nieważkości płomień świecy jest kulą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego w nieważkości płomień świecy jest kulą?
Porównanie płomienia świecy, gdy działa na niego siła grawitacji i w stanie nieważkościFoto: science.nasa.gov

– Logika podpowiada, że w grawitacji płomień świecy powinien być bardziej ściśnięty, czyli kulisty, a przy braku grawitacji – bardziej wyciągnięty – stwierdza pani Krystyna.

Posłuchaj

Dlaczego w nieważkości płomień świecy jest kulą? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dr Tomasz Rożek przyznaje, że może nie "na logikę" a "na intuicję" rzeczywiście powinno być tak, jak myśli nasza Słuchaczka. – Czasami intuicja jednak zawodzi. Jest dokładnie na odwrót – podkreślił.

Ekspert wyjaśnia, że aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, trzeba sobie zdać sprawę, że w reakcji utleniania, spalania uwalnia się duża ilość ciepła  to nie powinno nas w sumie dziwić, wiemy, że płomień jest gorący. To gorące, ogrzewane powietrze jest rzadsze, a więc wędruje do góry. Z kolei zimniejsze, gęstsze powietrze jest cięższe i opada w dół.

– To właśnie się dzieje za sprawą grawitacji. Zimniejsze powietrze u dołu ogrzewa się w okolicach płomienia i wędruje znowu ku górze. Ten proces tak trwa. To wędrowanie powietrza ku górze, w bezpośredniej bliskości płomienia, ten ruch wyciąga płomień ku górze – wskazuje dr Tomasy Rożek.

– Tego ruchu by nie było, gdyby nie siła grawitacji, która ściąga w dół to, co cięższe, a wypuszcza do góry to, co lżejsze. W nieważkości, gdzie tego ruchu nie ma, płomień pozostaje kulą – zaznacza dziennikarz naukowy.

ScienceAtNASA

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 2.06.2020
Godzina emisji: 7.15

kk/kr

Polecane