Dlaczego w nieważkości płomień świecy jest kulą?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 07:30
– Logika podpowiada, że w grawitacji płomień świecy powinien być bardziej ściśnięty, czyli kulisty, a przy braku grawitacji – bardziej wyciągnięty – stwierdza pani Krystyna.
Audio
  • Dlaczego w nieważkości płomień świecy jest kulą? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Porównanie płomienia świecy, gdy działa na niego siła grawitacji i w stanie nieważkości
Porównanie płomienia świecy, gdy działa na niego siła grawitacji i w stanie nieważkościFoto: science.nasa.gov

Dr Tomasz Rożek przyznaje, że może nie "na logikę" a "na intuicję" rzeczywiście powinno być tak, jak myśli nasza Słuchaczka. – Czasami intuicja jednak zawodzi. Jest dokładnie na odwrót – podkreślił.

Ekspert wyjaśnia, że aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, trzeba sobie zdać sprawę, że w reakcji utleniania, spalania uwalnia się duża ilość ciepła  to nie powinno nas w sumie dziwić, wiemy, że płomień jest gorący. To gorące, ogrzewane powietrze jest rzadsze, a więc wędruje do góry. Z kolei zimniejsze, gęstsze powietrze jest cięższe i opada w dół.

– To właśnie się dzieje za sprawą grawitacji. Zimniejsze powietrze u dołu ogrzewa się w okolicach płomienia i wędruje znowu ku górze. Ten proces tak trwa. To wędrowanie powietrza ku górze, w bezpośredniej bliskości płomienia, ten ruch wyciąga płomień ku górze – wskazuje dr Tomasy Rożek.

– Tego ruchu by nie było, gdyby nie siła grawitacji, która ściąga w dół to, co cięższe, a wypuszcza do góry to, co lżejsze. W nieważkości, gdzie tego ruchu nie ma, płomień pozostaje kulą – zaznacza dziennikarz naukowy.

ScienceAtNASA

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 2.06.2020
Godzina emisji: 7.15

kk/kr

Czytaj także

Dlaczego start rakiety Falcon 9 się nie odbył?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 07:22
– Wszystko poszło super i mówię to zupełnie serio. Zawsze z ogromnym podziwem obserwuję kogoś, kto jest odpowiedzialny i mimo wieloletnich przygotowań i ogromnych emocji, jest w stanie odwołać taką operację ze względu na ryzyko – zaskakuje dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy niedźwiedź w czasie hibernacji wyłącznie śpi?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 07:22
– Nie, nie śpi wyłącznie. To nie do końca jest tak, że zwierzęta śpią w okresie snu zimowego. To nie jest taki sen, jaki mamy w nocy – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego zdjęcia powierzchni Marsa robią lądowniki, a nie ziemski teleskop?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 07:30
– Jak to jest, że mamy teleskopy, które widzą obiekty oddalone o miliardy lat świetlnych od Ziemi, jednocześnie te same teleskopy nie są w stanie zbadać z detalami i sfotografować powierzchnię Marsa i musimy tam wysyłać sondy? – pyta pani Agnieszka.
rozwiń zwiń