Czy na totalnym odludziu można się przeziębić?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 10:30
Żona pana Łukasza twierdzi, że tak. Słuchacz uważa jednak, że jest to niemożliwe, ponieważ wirusy przenoszą się z człowieka na człowieka. A co na to dr Tomasz Rożek?
Audio
  • Czy na totalnym odludziu można się przeziębić? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Uciekając daleko od ludzi nie zdołamy uciec przed bakteriami i wirusami
Uciekając daleko od ludzi nie zdołamy uciec przed bakteriami i wirusamiFoto: Soloviova Liudmyla/shutterstock.com

Dr Tomasz Rożek podkreślił, że w naszym otoczeniu jest wiele różnych patogenów. - Jedne roznoszą się drogą kropelkową, czyli musi być gdzieś blisko drugi człowiek, ale jest całkiem sporo takich, które roznoszą się na przykład drogą pokarmową albo przez skórę. Te są zresztą najbardziej kłopotliwe i najbardziej śmiertelne - zauważył ekspert.

Oznacza to, że nawet jeśli "zaszyliśmy się" daleko od innych ludzi, to i tak dalej możemy się czymś zarazić albo zakazić, wieloma różnymi drogami. - To, że żyjemy na odludziu, wcale nam nie gwarantuje życia w zdrowiu. Wystarczy, że kupimy i zjemy nieświeże jedzenie - wskazał dr Rożek. 

One czekają na swoje pięć minut

Musimy też pamiętać, że są różnego rodzaju choroby, które - w pewnym sensie - w nas siedzą. Takim miejscem, gdzie jest sporo patogenów, jest granica pomiędzy układem oddechowym i układem pokarmowym, czyli potocznie tzw. migdałki.

- Na migdałkach są patogeny, one siedzą sobie w fałdkach i czekają na swoje pięć minut. Nikt nas nie musi zakażać, wystarczy, że nasz organizm jest osłabiony, wtedy nasz układ odporności też jest osłabiony i one zaczynają atakować - wyjaśnił dr Rożek.

Ekspert zwrócił uwagę, że jest taki wirus HSV, wirus opryszczki pospolitej, który potrafi, czekając na swój moment, przetrwać w komórkach nerwowych bardzo długo. - Może się aktywować na przykład wtedy, kiedy jesteśmy osłabieni, przeziębieni, zestresowani - wymienił. - Ten wirus często dostajemy od mamy, w czasie porodu, on po prostu w nas jest - powiedział.

Podobnie jest z różnymi chorobami skóry. - Niekoniecznie musimy się nimi zakażać. Wystarczy, że pojawią się jakieś sprzyjające warunki dla bakterii albo dla wirusów, albo dla grzybów. Czasami my te warunki sami stwarzamy... - wskazał.

7 najgroźniejszych wirusów i bakterii. Profil: Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 3.06.2020
Godzina emisji: 7.15

kk

Czytaj także

Dlaczego start rakiety Falcon 9 się nie odbył?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 07:22
– Wszystko poszło super i mówię to zupełnie serio. Zawsze z ogromnym podziwem obserwuję kogoś, kto jest odpowiedzialny i mimo wieloletnich przygotowań i ogromnych emocji, jest w stanie odwołać taką operację ze względu na ryzyko – zaskakuje dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy niedźwiedź w czasie hibernacji wyłącznie śpi?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 07:22
– Nie, nie śpi wyłącznie. To nie do końca jest tak, że zwierzęta śpią w okresie snu zimowego. To nie jest taki sen, jaki mamy w nocy – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego zdjęcia powierzchni Marsa robią lądowniki, a nie ziemski teleskop?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 07:30
– Jak to jest, że mamy teleskopy, które widzą obiekty oddalone o miliardy lat świetlnych od Ziemi, jednocześnie te same teleskopy nie są w stanie zbadać z detalami i sfotografować powierzchnię Marsa i musimy tam wysyłać sondy? – pyta pani Agnieszka.
rozwiń zwiń