Czy zebrę można udomowić?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 07:30
– Nie widziałem nigdy człowieka jadącego na zebrze, a przecież to jest koń, tylko w paski – mówi słuchacz Programu 3 Polskiego Radia, pan Dawid.
Audio
  • Czy zebry mogą być, tak, jak konie, udomowione? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zebra
ZebraFoto: ozrimoz/shutteerstock.com

Dr Tomasz Rożek powiedział, że widział człowieka siedzącego na zebrze... na zdjęciu. – To zdjęcie miało potwierdzać, że to taki ewenement. Wow, temu się udało. To, że takie fotografie funkcjonują jako ciekawostka, niemalże historyczna, jest już trochę odpowiedzią na pytanie pana Dawida – podkreślił.

Zebra. Profil: Encyklopedia PWN

Ekspert wyjaśnił, że nie da się udomowić zebry, ponieważ jest to zwierzę... złośliwe. Zebry są podobne do koni pod względem wielkości. Nie mają wybrednych kubków smakowych, zjedzą wszystko to, co jest zielone. Co jest bardzo praktyczne. Co więcej  podobno zebry są bardziej odporne na choroby od swoich pozbawionych pasków kolegów.

– Udomowienie ich to by była bajka. Europejczycy próbowali to robić, gdy kolonizowali Afrykę. Nie udało się. Na jednym z blogów, prowadzonych przez pracownika zoo, przeczytałem, że opiekunowie wolą zajmować się lwami niż zebrami. Zebry, tak, jak dzikie konie, kopią i gryzą. Tylko dzikie konie robią to w swojej obronie, żeby otumanić przeciwnika i zdobyć czas na ucieczkę. Zebry są zawzięte. Jak ugryzą to trzymają zaciśnięte zęby tak długo, aż to, co gryzą odpadnie albo zdechnie – wskazał. 

Konie też potrafią się łatwiej dostosować. Charakter młodego konia, gdy jest on odpowiednio prowadzony, można w dużej mierze ukształtować. Z zebrą się tak nie da. Przyzwyczajenie konia do uzdy czy siodła nie wymaga dużego czasu. Zrobienie tego z zebrą to orka na ugorze, jest niewykonalne.

. 
 PAP/Adam Ziemienowicz

– Podsumowując pojawia się pytanie, czy konie zawsze takie były i dlatego je wybraliśmy do udomowienia, czy też pierwsze konie były tak wredne, jak dzisiejsze zebry, ale przez tysiące lat selekcji, wybierania tych okazów, które mają cechy przez nas pożądane, po prostu sobie to zwierzę ustawiliśmy? Konie udomowiono w Azji, w Europie, kilka tysięcy lat temu. Zebry próbowali udomowić dopiero biali w XVIII, XIX wieku. Nie udało im się, bo może nie byli aż tacy zdeterminowani. Mieli już przecież konie – zauważył dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 5.06.2020
Godzina emisji: 7.15

kk/kr

Czytaj także

Skąd wiemy, jakie opady atmosferyczne są na innych ciałach niebieskich?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 07:20
– Nie wysyłamy tam i długo nie wyślemy żadnych sond, nie mówiąc o żadnych lądownikach. Nie obserwujemy też powierzchni globów oddalonych od nas o miliony lat świetlnych. Trochę o nich jednak wiemy – zaznacza dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w nieważkości płomień świecy jest kulą?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 07:30
– Logika podpowiada, że w grawitacji płomień świecy powinien być bardziej ściśnięty, czyli kulisty, a przy braku grawitacji – bardziej wyciągnięty – stwierdza pani Krystyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy na totalnym odludziu można się przeziębić?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 10:30
Żona pana Łukasza twierdzi, że tak. Słuchacz uważa jednak, że jest to niemożliwe, ponieważ wirusy przenoszą się z człowieka na człowieka. A co na to dr Tomasz Rożek?
rozwiń zwiń