Dlaczego uderzający piorun jest taki głośny?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 11:47
– Jeśli ktoś miałby pecha i znalazłby się w pobliżu uderzenia pioruna, mógłby nawet stracić słuch, tak głośny jest to huk – mówi dr Tomasz Rożek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/rafal.dlugosz

Posłuchaj

06:27 2020_07_07 07_16_20_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Skąd dobiega odgłos uderzającego pioruna? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 – Kiedyś ludzie uważali, że dźwięk, który słyszymy podczas burzy to efekt zderzenia chmur – mówił dr Tomasz Rożek. Zdaniem eksperta, dziś takie opinie mogą nieco śmieszyć, ale patrzymy na to z naszej perspektywy i mamy większą wiedzę.

Dr Rożek tłumaczył, że bez świadomości prędkości dźwięku i prędkości światła trudno jest wyjaśnić pewne zjawiska i połączyć charakterystyczny dźwięk z błyskiem, bo one czasami występują w różnych momentach.

Źródło: YouTube #projektfizyka Piorun, błysk i grzmot. Jak powstają?

Szybkie zwiększenie ciśnienia i temperatury w miejscu, w którym przebiega ładunek elektryczny, powoduje powstanie fali dźwiękowej. Tam, gdzie ten ładunek "przelatuje", tam wzrasta temperatura do kilkudziesięciu tysięcy stopni i ten wzrost jest bardzo, bardzo szybki.

– Ta wyższa temperatura powoduje, że gaz zaczyna się mocno rozszerzać. I to "puchnięcie" gazu jest dużo szybsze niż prędkość, z jaką porusza się dźwięk. Wtedy powstaje fala uderzeniowa – wyjaśniał ekspert radiowej Trójki.

Rodzaj dźwięku, jaki słyszymy, zależy również od tego, czy piorun leci w dół, czy w górę, ku jonosferze, czy w poprzek chmury. Zależy również od ukształtowania terenu. Każde 3 sekundy pomiędzy błyskiem i dźwiękiem oznacza odległość 1 kilometra pomiędzy nami i miejscem, gdzie piorun "przeleciał" – podsumował dr Rożek. 

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 7.07.2020
Godzina emisji: 7.15

ID/ml