Czym są obłoki srebrzyste?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 07:20
W lipcu Polacy mieli okazję oglądać na niebie kometę nazwaną Neowise. W internecie często można spotkać się z informacją, że była ona widoczna na tle tzw. obłoków srebrzystych. Czy rzeczywiście były one obłokami? – Obłoki srebrzyste tak naprawdę są dużo, dużo bliżej nas niż kometa, ale rzeczywiście mogło to tak wyglądać – przyznaje dr Tomasz Rożek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Vytautas Kielaitis

– Obłoki srebrzyste rzeczywiście są obłokami, które są bardzo wysoko nad naszymi głowami. To najwyżej zawieszona chmury w naszej atmosferze – odpowiada naukowiec.


Posłuchaj
04:21 2020_07_20 07_14_31_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Zagadka srebrzystych obłoków (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Obłoki srebrzyste znajdują się nawet na wysokości 85-90 kilometrów, podczas gdy zwykłe chmury – kilku kilometrów. Pod względem chemicznym nie różnią się od zwykłych chmur. To jest woda, z tą różnicą, że obłoki srebrzyste to bardzo malutkie kryształki lodu. Są srebrzyste dlatego, że znajdują się tak wysoko, że kiedy zachodzi słońce, to nawet te wysokie warstwy atmosfery dostają promienie słoneczne, a kryształki działają trochę jak małe lusterka – wyjaśnia dr Rożek. 

NIEBO W LIPCU 2020 | Obłoki Srebrzyste znów zaskakują!/radio-teleskop.pl

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 20.07.2020
Godzina emisji: 7.14

kr

Czytaj także

Czy masa Ziemi zmniejsza się w miarę, jak wysyłamy obiekty w kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 08:00
– Tak, jak najbardziej. Na przykład, niedawno w kosmos poleciała rakieta Falcon 9, która waży kilkaset ton – odpowiada bez wahania dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zagraża astronaucie w trakcie spaceru kosmicznego?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 07:20
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna porusza się z prędkością 7,66 km/s. – Nie może się zatrzymywać, bo by spadła – mówi na wstępie dr Tomasz Rożek. Jak to się dzieje, że w trakcie kosmicznego spaceru astronauta nie zostaje zdmuchnięty w przestrzeń?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd na naszym niebie biorą się komety?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 07:20
– Mamy dwa rodzaje komet: okresowe i jednopojawieniowe. Te pierwsze, jak kometa Halleya, pojawiają się u nas regularnie. Te drugie widzimy raz i są zwykle obserwowane w ostatniej chwili – mówi dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń