Po co koniom podkowy?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 07:20
– To, czy koń ma podkowy, czy nie, zależy od tego, na czym polega jego praca – odpowiedział dr Tomasz Rożek, który w dzieciństwie spędzał w towarzystwie tych zwierząt sporo czasu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Anastasija Popova

Posłuchaj
02:08 2020_07_21 07_16_37_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 W jakim celu podkuwa się końskie kopyta? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Konie podkuwa się wtedy, gdy z ich pracy wynikają spore obciążenia, które mogłyby uszkodzić lub nadmiernie zużyć kopyto, np. kiedy koń ciągnie jakieś ciężkie ciężary po twardej nawierzchni – wyjaśnia dr Rożek.

– To może być zaskoczenie, ale niektóre konie podkuwa się tylko na przednie nogi, bo w niektórych pracach to na nich spoczywa większy ciężar. Czasami konie podkuwa się w celach medycznych, np. kiedy koń ma wadę postawy – dodaje.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/Jaromir Chalabala Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Jaromir Chalabala

– Podkowy to są takie buty. My też kiedyś biegaliśmy bez nich, ale praca i inne obciążenia, a dodatkowo kultura i temperatury, spowodowały, że jednak chodzimy w butach – podsumowuje dziennikarz naukowy Trójki.

Czy zwierzęta mają świadomość? - Nauka. To lubię./Nauka. To Lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 21.07.2020
Godzina emisji: 7.14

kr

Czytaj także

Czy niedźwiedź w czasie hibernacji wyłącznie śpi?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 07:22
– Nie, nie śpi wyłącznie. To nie do końca jest tak, że zwierzęta śpią w okresie snu zimowego. To nie jest taki sen, jaki mamy w nocy – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zebrę można udomowić?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 07:30
– Nie widziałem nigdy człowieka jadącego na zebrze, a przecież to jest koń, tylko w paski – mówi słuchacz Programu 3 Polskiego Radia, pan Dawid.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dinozaury oglądane przez teleskop. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 10:10
– Załóżmy, że mieszkam na planecie oddalonej od Ziemi o 100 mln lat świetlnych i załóżmy, że mam niemal doskonały teleskop. Czy jestem w stanie dostrzec przez ten teleskop biegające po powierzchni Ziemi dinozaury? – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia pan Aleksander.
rozwiń zwiń