Dlaczego lód przykleja się do języka?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 07:20
– Przypomniał mi się film w internecie, na którym ktoś w ramach żartu podpuszcza kolegę do przyłożenia języka do klamki w zimie – mówi dr Tomasz Rożek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Suzanne Tucker

Posłuchaj
02:18 2020_07_24 07_16_15_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Dlaczego język przykleja się do zimnych powierzchni? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Nieprzyjemne tu jest nie samo przyłożenie języka, ale jego odrywanie. Podobny efekt możemy uzyskać, na przykład, jedząc zmrożone owoce. Aby język przywarł do takiego obiektu, spełnione muszą być dwa warunki: powierzchnia, do której ma przywrzeć lód, musi być mokra. Drugi jest taki, że przedmiot, który się przykleja, musi być bardzo zimna. Warstwa wilgoci na języku zamarza i organ ten nie jest w stanie ogrzać przyklejonego do siebie przedmiotu. Podobnie dzieje się z naszymi dłońmi, gdy w bardzo mroźny dzień złapiemy coś. Możemy doświadczyć wtedy zbliżonego uczucia – wyjaśnia dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 24.07.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Czytaj także

Czy masa Ziemi zmniejsza się w miarę, jak wysyłamy obiekty w kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 08:00
– Tak, jak najbardziej. Na przykład, niedawno w kosmos poleciała rakieta Falcon 9, która waży kilkaset ton – odpowiada bez wahania dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zagraża astronaucie w trakcie spaceru kosmicznego?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 07:20
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna porusza się z prędkością 7,66 km/s. – Nie może się zatrzymywać, bo by spadła – mówi na wstępie dr Tomasz Rożek. Jak to się dzieje, że w trakcie kosmicznego spaceru astronauta nie zostaje zdmuchnięty w przestrzeń?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym są obłoki srebrzyste?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 07:20
W lipcu Polacy mieli okazję oglądać na niebie kometę nazwaną Neowise. W internecie często można spotkać się z informacją, że była ona widoczna na tle tzw. obłoków srebrzystych. Czy rzeczywiście były one obłokami? – Obłoki srebrzyste tak naprawdę są dużo, dużo bliżej nas niż kometa, ale rzeczywiście mogło to tak wyglądać – przyznaje dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń