Dlaczego jabłkiem można karmić nawet bardzo małe dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 07:20
– Dla większości z nas pierwszym smakiem, który poczujemy, będzie smak jabłuszka – przyznaje dr Tomasz Rożek. Powodów ku temu jest kilka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Anna Kraynova

Posłuchaj
03:14 2020_07_29 07_16_01_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Jabłko – zdrowie dla małych i dużych (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

Stare walijskie przysłowie mówi "An apple a day keeps the doctor away" (tłum. "Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka"). Nie bez powodu, bo ten owoc to prawdziwa odżywcza bomba – można znaleźć w nim błonnik, kwas foliowy, minerały, potas, żelazo, retinol, trzy rodzaje karoten i niemal wszystkie witaminy. 

– Jabłko po prostu łatwo się trawi. Zawiera ono dużo odżywczych składników, witamin, mikroelementów. Co ważne, zawiera także substancje regulujące pracę układu trawiennego, a dla dziecka jest to bardzo ważne – wyjaśnia dr Rożek

Jabłka to jedne z najstarszych owoców uprawianych przez człowieka. Są bardzo zdrowe, dostarczają organizmowi dużo cukrów, pektyn, minerałów oraz dużą dawkę witaminy C  Foto: igrafika.pap.pl/Marta Sitkiewicz, Godlewska Estera Jabłka to jedne z najstarszych owoców uprawianych przez człowieka. Są bardzo zdrowe, dostarczają organizmowi dużo cukrów, pektyn, minerałów oraz dużą dawkę witaminy C Foto: igrafika.pap.pl/Marta Sitkiewicz, Godlewska Estera

– Z punktu widzenia człowieka łatwiej jest się żywić tym, co rośnie w naszej okolicy. Nasz organizm najlepiej funkcjonuje nie wtedy, gdy w naszym jadłospis jest to, co rośnie na drugiej półkuli, tylko to, co rośnie tutaj – dodaje dziennikarz naukowy Trójki. – Poza tym jest łatwo dostępne, a więc tanie. Jabłko jest fenomenem! – podsumowuje.

Trzy słowa o GMO - Nauka. To lubię./Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 29.07.2020
Godzina emisji: 7.14

kr

Czytaj także

Czy spalamy więcej kalorii maszerując, czy biegnąc?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 07:20
– Jeżeli na tym samym dystansie, odliczając kalorie, które i tak byśmy spalili np. na oddychanie, spalimy ich o połowę więcej biegnąc, niż idąc – odpowiada dr Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego tak lubimy pić napoje gazowane?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 07:20
11-letniego Jerzego dręczy następujące pytanie – dlaczego tak chętnie pijemy napoje gazowane z CO2?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego lód przykleja się do języka?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 07:20
– Przypomniał mi się film w internecie, na którym ktoś w ramach żartu podpuszcza kolegę do przyłożenia języka do klamki w zimie – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń