Co by było, gdyby istniały dwa Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 07:20
Co by się zmieniło, gdyby zamiast jednego Słońca były dwa, które świecą o połowę słabiej? – zastanawiała się Pani Kornelia. –To pytanie nie jest tak abstrakcyjne, jak mogłoby się wydawać – stwierdził dr Tomasz Rożek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/WWWoronin

– Istnieją podwójne, a nawet potrójne układy gwiazd w ruchu wokół wspólnego środka masy, a wokół tego mogą być też planety – dodał.

Posłuchaj
03:52 2020_07_30 07_15_04_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Co zmieniłoby dla nas istnienie dwóch słońc? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Z energetycznego punktu widzenia, być może niewiele by się zmieniło. Zasadniczo zmieniłoby się to, że nasza orbita byłaby wtedy bardzo nieregularna. W efekcie na powierzchni takiej planety panujące warunki – temperatura, ciśnienie, ilość docierającego światła, byłyby bardzo zmienne. A podstawą do tego, by życie wykształciło się i mogło funkcjonować, jest regularność – wyjaśniał dr Rożek.

Dlaczego Ziemia wiruje, a Słońce i Księżyc nie? Foto: shutterstock.com/Aphelleon Dlaczego Ziemia wiruje, a Słońce i Księżyc nie? Foto: shutterstock.com/Aphelleon

– O tym, że ta regularność jest niezwykle istotna, świadczy chociażby to, że istnieją całkiem przekonujące obliczenia mówiące, że gdyby nie było Księżyca, ruch Ziemi wokół Słońca byłby nieco mniej regularny i mógłby spowodować, że życie nie mogłoby tu powstać – przekonywał naukowiec.

SKĄD WZIĄŁ SIĘ KSIĘŻYC? - TABLETKI Z WIEDZĄ#1 - NAUKA. TO LUBIĘ./Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 30.07.2020
Godzina emisji: 7.15

kr

Czytaj także

Co zagraża astronaucie w trakcie spaceru kosmicznego?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 07:20
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna porusza się z prędkością 7,66 km/s. – Nie może się zatrzymywać, bo by spadła – mówi na wstępie dr Tomasz Rożek. Jak to się dzieje, że w trakcie kosmicznego spaceru astronauta nie zostaje zdmuchnięty w przestrzeń?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd na naszym niebie biorą się komety?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 07:20
– Mamy dwa rodzaje komet: okresowe i jednopojawieniowe. Te pierwsze, jak kometa Halleya, pojawiają się u nas regularnie. Te drugie widzimy raz i są zwykle obserwowane w ostatniej chwili – mówi dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego badamy Marsa intensywniej niż Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 07:20
– Powodów jest kilka. Wenus, po prostu, bardzo trudno się bada, zarówno z orbity, jak i na powierzchni – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń