Czy możemy uczynić z Księżyca kosmiczne Eldorado?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 07:20
W jednym z ostatnich odcinków audycji dr Rożek wspominał o pewnej asteroidzie nazwanej (6178) 1986 DA, na której prawdopodobnie znajduje się miliard ton złota. – Czy plan doprowadzenia do zderzenia tej asteroidy z Księżycem, by później zabrać z Księżyca całe to złoto, ma sens? – zastanawia się jeden ze Słuchaczy. 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Vadim Sadovski

Posłuchaj
04:50 2020_08_11 07_15_01_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Asteroida (6178) 1986 DA + Księżyc = wielka gorączka złota? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– To dość karkołomny plan – stwierdził dr Tomasz Rożek. – Ta asteroida jest dość spora. To nie dwa czy trzy metry, tylko pomiędzy 250 a 300 kilometrów. Gdyby tak duży obiekt uderzył w Księżyc, nic by z niego nie zostało, a Ziemia też by pewnie zdrowo oberwała – wyjaśnia.

– Pomijam już fakt, że i tak nie mamy technologii, która mogłaby w sposób kontrolowany zmienić orbitę takiego obiektu. Szkoda, bo gdybyśmy ją mieli, mogłaby ona zostać wykorzystana, chociażby do obrony nas przed nadlatującymi w kierunku Ziemi asteroidami – mówi dziennikarz naukowy Trójki.

To, że takiej technologii nie ma, nie oznacza jednak, że nikt się o nią nie stara. – Agencje kosmiczne usilnie pracują nad sposobami, dzięki którym byłyby w stanie zareagować i zmienić tor lotu takiego obiektu. Gdybyśmy mieli taką technologię, można byłoby pomyśleć nad tym, żeby przesunąć troszeczkę tę asteroidę w naszym kierunku, tak żeby była bliżej – zastanawia się dr Rożek Tak czy inaczej, jest to igranie z ogniem – podsumowuje.

Dlaczego złoto jest drogie?/Nauka. To Lubię
***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 11.08.2020
Godzina emisji: 7.15

kr

Czytaj także

Czy laik może stwierdzić autentyczność diamentu?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 07:20
– Jak najbardziej. Sposobów jest kilka, ale najprostszym jest sprawdzenie, czy kamień, który trzymamy w ręku, przewodzi prąd – mówi dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jest coś twardszego od diamentów?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 07:25
– Byłbym tu ostrożny. Na Ziemi faktycznie tak jest. Istnieją materiały twardsze od diamentów, ale są one syntetyczne – zaczął dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy gdzieś w kosmosie istnieją pierwiastki, których nie znamy?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 07:20
– Kiedy patrzymy na tablicę Mendelejewa, widzimy, że nie ma w niej dziur  – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń