Na Ziemi jest więcej ziarenek piasku czy kropel wody?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 07:22
– To wszystko da się oszacować! – zaskakuje doktor Tomasz Rożek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Big Foot Productions

Posłuchaj
03:21 2020_08_18 07_17_56_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Dr Tomasz Rożek liczy, ile jest piasku i wody na całej planecie (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

Piasek niejedno ma imię

– Szacunki mówią, że na całej planecie jest ok. 5 tryliardów ziarenek piasku. Mówiąc o piasku, najczęściej myślimy o tym, co jest na plaży, ale tam nie musi występować koniecznie piasek kwarcowy, jaki znamy z bałtyckich plaż. Na Kubie są totalnie białe plaże, na których nie ma kwarcu, tylko wapień – wyjaśnia dr Rożek.

Plaża Varadero na Kubie Foto: shutterstock.com/Kamira Plaża Varadero na Kubie Foto: shutterstock.com/Kamira

Woda zmienną jest

Oszacowanie liczby ziarenek piasku nie nastręczyło dr Rożkowi większych trudności. Z wodą jednak nie będzie już tak łatwo. – Ta liczba jest zmienna. Woda leci z deszczem na naszą głowę i za chwilę kropelki zmieniają się w kałużę, w rzekę albo w jezioro – zaznacza.

...to tylko woda - Nauka. To lubię./Nauka. To Lubię

– Wody na całej planecie jest 1,4 mln km3. Podzieliłem to przez średnią standardową objętość kropelki wody, która wynosi jedną-dziesiątą mililitra. Jak to wszystko się przeliczy, kropelek wody z całej Ziemi jest ok 10 tryliardów – tłumaczy dziennikarz naukowy Trójki. – Wynika z tego, że wody w kropelkach jest dwa razy więcej niż ziarenek piasku – podsumowuje.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Pośpiech
Data emisji: 18.08.2020
Godzina emisji: 7.19

kr/mk

Czytaj także

Czy roślinom szkodzi podlewanie wodą destylowaną?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 07:20
 – Jeżeli nasze ambicje ograniczają się do tego, by jakaś roślina doniczkowa po prostu przetrwała, można ją podlewać jakąkolwiek wodą, o ile jest ona czysta – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dzwon nurkowy sprawdzi się na dnie oceanu?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 07:20
– Jak wiadomo, ciśnienie na dnie oceanu jest ogromne. Wiadomo także, że jeżeli szklankę odwróci się do góry dnem i włoży do wody, w środku pozostanie powietrze i woda nie naleje się do środka. Jeżeli wyobrazić sobie dużą i bardzo twardą szklankę, a w środku człowieka, to po opuszczeniu jej na samo dno woda ciągle nie będzie wpływać do środka? – zastanawia się Pan Paweł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd wiemy, jakie opady atmosferyczne są na innych ciałach niebieskich?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 07:20
– Nie wysyłamy tam i długo nie wyślemy żadnych sond, nie mówiąc o żadnych lądownikach. Nie obserwujemy też powierzchni globów oddalonych od nas o miliony lat świetlnych. Trochę o nich jednak wiemy – zaznacza dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń