Dlaczego lubimy chrupiące jedzenie?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 07:30
Czy wiadomo, dlaczego tak bardzo większości ludzi smakują chrupiące rzeczy? Chleb z chrupiącą skórką jest lepszy od tego bez, skórka na kurczaku z rożna też musi "chrupać", nie mówiąc już o landrynkach czy paluszkach…
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Moving Moment/Shutterstock.com

– W tego typu pytaniach nigdy nie jesteśmy pewni źródła naszych fascynacji, bo powstało ono setki tysięcy lat temu. Są jednak pewne przypuszczenia. Wydaje się, że kwestia chrupiących dań i tego, że je lubimy, wynika z czasów, gdy opanowaliśmy ogień – mówi dr Tomasz Rożek.


Posłuchaj
08:27 2020_09_08 07_13_09_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Czemu chrupiące jedzenie tak nam smakuje? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Ogień to trudny do opanowania żywioł, ale większość ludzi uwielbia przyglądać się płomieniowi w kominku, czy ognisku. Hipnotyzuje nas on, lubimy jego ciepło i kolor. Mamy świadomość niebezpieczeństwa, ale ogień dał nam tak wiele, że mimo niebezpieczeństw, jesteśmy nim zafascynowani. To dzięki niemu jesteśmy w stanie jeść to, co bez podgrzania nie byłoby możliwe do spożycia. Pierwsze potrawy, które powstawały w ten sposób nie były gotowane, a pieczone. To, co chrupiące, przypieczone, kojarzy nam się z czymś bezpiecznym i gotowym do jedzenia. Dlatego, gdy widzimy, czujemy, czy słyszymy chrupiące jedzenie, od razu odzywają się w mózgu te wspomnienia, które odziedziczyliśmy po naszych przodkach – tłumaczy ekspert Trójki.

Youtube/Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 8.09.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Czytaj także

Dinozaury oglądane przez teleskop. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 10:10
– Załóżmy, że mieszkam na planecie oddalonej od Ziemi o 100 mln lat świetlnych i załóżmy, że mam niemal doskonały teleskop. Czy jestem w stanie dostrzec przez ten teleskop biegające po powierzchni Ziemi dinozaury? – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia pan Aleksander.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zmierzyć wiek atomu?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 07:30
Tym razem dr Tomasz Rożek nie ma dobrej informacji: wieku atomu nie da się określić. A przynajmniej z taką dokładnością, jak wiek człowieka.
rozwiń zwiń