Jak wygląda pranie na orbicie?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 07:30
– Jak astronauci robią pranie na orbicie? Czy wygląda ono tak, jak na Ziemi? – pyta zaciekawiony pan Robert. – W kosmosie w zasadzie nic nie wygląda tak, jak na Ziemi – stwierdza dr Tomasz Rożek.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja KosmicznaFoto: Shutterstock/3Dsculptor

Posłuchaj
04:59 2020_09_14-07-13-54_Pytania_z_kosmosu.mp3 Podbój kosmosu a… pranie (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Astronauci nie piorą ani bielizny, ani ubrań, które podczas pobytu w kosmosie się zużywają. Po pierwsze dlatego, że nie zmieniają ciuchów tak często, jak na Ziemi. Średnio bieliznę na orbicie zmienia się raz na klika dni – wyjaśnia dr Rożek. – Gdyby kilka osób leciało na kilka miesięcy i zmieniało bieliznę codziennie, statek kosmiczny musiałby zabierać całkiem sporo majtek, podkoszulków i skarpetek – żartuje.

6 sposobów na... jak dostać się w kosmos./Nauka. To Lubię

– Kiedy już trzeba wymienić bieliznę i ubranie, to się ich nie pierze, tylko wymienia na nowe. Instalowanie w kosmosie czegoś w rodzaju pralki to byłyby gigantyczne koszty. Dużo prościej i taniej jest wieźć nową bieliznę. A co z tą zużytą? Wpakowuje się ją na rosyjski automatyczny statek Progress, który co jakiś czas dobija do stacji kosmicznej – tłumaczy naukowiec.

***
Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 14.09.2020
Godzina emisji: 7.13

pr/kr

Czytaj także

Czy możemy uczynić z Księżyca kosmiczne Eldorado?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 07:20
W jednym z ostatnich odcinków audycji dr Rożek wspominał o pewnej asteroidzie nazwanej (6178) 1986 DA, na której prawdopodobnie znajduje się miliard ton złota. – Czy plan doprowadzenia do zderzenia tej asteroidy z Księżycem, by później zabrać z Księżyca całe to złoto, ma sens? – zastanawia się jeden ze Słuchaczy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wody jest na Marsie?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 07:30
Jeden z naszych słuchaczy zadał następujące pytanie: czy na Marsie jest wystarczająco dużo wody, żeby po roztopieniu mogła ona pokryć 70 proc. jego powierzchni, tak jak jest to w przypadku Ziemi? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego można obniżyć temperaturę tylko do –273 stopni Celsjusza?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 07:30
– Dlaczego możemy podnieść temperaturę do nieskończoności, a obniżyć tylko do  –273 stopni Celsjusza? – dopytuje Pani Dorota. – Wydaje nam się, że ciepło i zimno są dwiema różnymi cechami, które możemy nadawać ciałom, wykonując różne czynności. Tymczasem, nie do końca tak jest – zaznacza na wstępie dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń