Czy wodę możemy wyprodukować?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 07:20
– Cząsteczka wody jest bardzo prosta, bo składa się z dwóch atomów wodoru i jednego tlenu. Tlenu jest dużo, wodoru jeszcze więcej. Dlaczego więc nie produkujemy wody w fabrykach i nie wysyłamy tam, gdzie jej brakuje? – zastanawia się Pani Monika. – To byłoby nieco absurdalne w dużej skali – stwierdza dr Rożek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/H_Ko

– Po to, żeby mieć wodór, musielibyśmy pozyskać go albo z wody, co jest bez sensu, bo wodę chcemy produkować, a nie rozbijać na wodór i tlen. Drugim źródłem wodoru mogłyby być węglowodory, czyli np. ropa naftowa. Tylko czy jest sens wydobywać ropę, po to, żeby pozyskiwać z niego wodór, aby mieć z niego wodę? – pyta retorycznie naukowiec.

shutterstock_szalupa 1200.jpg
Czy słona woda może zaspokoić pragnienie?
Posłuchaj
02:08 _PR3_AAC 2020_09_17-07-14-32_Pytania_z_kosmosu.mp3 Czym produkowanie wody jest dobrym pomysłem? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

Jak się okazuje, wykonując codzienne czynności, sami produkujemy wodę na małą skalę, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jedną z takich czynności jest gotowanie – Gdy spalamy gaz, oprócz energii cieplnej i dwutlenku węgla dostajemy też trochę wody. Gdy postawimy garnek na gazie, zanim jego ścianki się nagrzeją, na jego bokach pojawia się para wodna – wyjaśnia dr Rożek.

Po co mi woda? - Nauka. To lubię./Nauka. To Lubię

– Wody nie trzeba produkować, bo ona jest na Ziemi w cyklu zamkniętym. Jej nie ubywa, natomiast musimy ją szanować i oszczędzać po to, żeby nie trzeba było jej oczyszczać, bo ten proces jest bardzo drogi – apeluje dr Tomasz Rożek.

***
Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 17.09.2020
Godzina emisji: 7.13

kr

Czytaj także

Czy woda na Ziemi jest "wygięta"?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 08:00
– Przeważająca większość Ziemi jest pokryta wodą i ona nie jest płaska. Jest wygięta – zaznacza dr Tomasz Rożek. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego zimna woda wydaje inne dźwięki niż gorąca?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 08:00
Jeden ze słuchaczy chciał się dowiedzieć, dlaczego zimna woda nalewana do kubka brzmi inaczej niż nalewana do tego samego naczynia woda gorąca – Sekret tkwi w napięciu powierzchniowym – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, by woda w basenie ogrzewała się szybciej?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 07:20
– Czy basen lepiej ustawić w zacienionej części ogrodu, by woda ogrzewała się od temperatury powietrza, czy może tam, gdzie słońce świeci prosto w jego kierunku? – zastanawiał się Pan Piotr, który sprawił sobie basen w kolorze białym, który, jak wiemy, odbija światło słoneczne.
rozwiń zwiń