Jak ISS unika zderzeń z meteorytami?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 07:20
– Nie unika. Zakłada się, że przestrzeń kosmiczna jest tak duża, że ryzyko takiego zderzenia jest bliskie zeru – stwierdza dr Tomasz Rożek.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja KosmicznaFoto: Shutterstock/3Dsculptor

– Gdyby coś większego trafiło w Międzynarodową Stację Kosmiczną, w zasadzie nie byłoby co zbierać. Nawet bardzo małe obiekty, z racji prędkości, mogą wybić w jej poszyciu spore dziury – mówi dziennikarz naukowy Trójki.


Posłuchaj
07:08 2020_09_18 07_14_39_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Jak groźne mogą być kosmiczne śmieci? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Obiekt o wielkości kilku centymetrów rozwaliłby ISS na kawałki. Taki o średnicy 1 cm może wyrządzić wielkie szkody. Jeśli na trasie Stacji, która porusza się na niskiej orbicie, gdzie jest dużo niewielkich obiektów, znajduje się jakiś kosmiczny śmieć, którego widać z Ziemi, jest skatalogowany i obserwowany, dokładnie wyliczana jest jego kategoria, można zrobić unik. Najmniejsze obiekty, które są w ten sposób śledzone, mają około 10 cm. Mniejszych nie ma szans wyśledzić – tłumaczy dr Rożek.

Youtube/SPACE (Official)

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 18.09.2020
Godzina emisji: 7.14

ml

Czytaj także

Dlaczego badamy Marsa intensywniej niż Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 07:20
– Powodów jest kilka. Wenus, po prostu, bardzo trudno się bada, zarówno z orbity, jak i na powierzchni – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy planety mogłyby krążyć wokół Jowisza?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 07:30
Gdyby Słońce zniknęło, największą masą w Układzie Słonecznym byłby Jowisz. Czy to znaczy, że planety zaczęłyby krążyć wokół niego? – pyta 13-letni Janek. – To prawda, że Jowisz byłby największy – przyznaje dr Tomasz Rożek. Jest jednak jedno, całkiem spore "ale".
rozwiń zwiń