X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zimowe zdobywanie najwyższych gór świata

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 16:19
Jest luty 1980 roku. Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy wchodzą na szczyt Everestu i tym samym po raz pierwszy w historii zdobywają zimą górę, która mierzy ponad osiem tysięcy metrów.
Audio
  • Zimowe zdobywanie najwyższych gór świata (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Widok na górę Nanga Parbat w Pakistanie
Widok na górę Nanga Parbat w PakistanieFoto: Atif Gulzar/wikimedia free use

Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy otworzyli nowy rozdział światowego himalaizmu, a z nim nowe pole do rywalizacji, nowe pole do przekraczania granic - zimowe zdobywanie ośmiotysięczników. W ciągu dekady na szczytach kolejnych sześciu ośmiotysięczników stanęli kolejni Polacy.

Do wyścigu po zimowe szczyty najwyższych gór świata pojawili się też himalaiści z innych krajów, z sukcesami. W 2013 roku zdobyty został dwunasty ośmiotysięcznik, Broad Peak. W trakcie dramatycznej próby zejścia ze szczytu dwóch z czterech polskich himalaistów na zawsze pozostało jednak w górach. W kategorii zimowych wejść na ośmiotysięczniki pozostały wtedy jedynie dwa cele: K2 oraz Nanga Parbat.

W tym roku Nanga Parbat w końcu dała za wygraną i została zdobyta zimą, choć nie przez białoczerwonych. O tym, jak wyglądał wyścig na szczyt, traktuje wydana właśnie książka "Nanga Parbat. Śnieg, Kłamstwa i Góra do Wyzwolenia". Jej autorzy, Dominik Szczepański oraz Piotr Tomza, byli gośćmi audycji.

- Zainteresowało nas to, że każdy z członków tych wypraw jest z innej bajki. Staraliśmy się sportretować osoby, które się tam znalazły - opowiadali Pawłowi Drozdowi.

W programie pojawił się również inny autor książki. Nazywa się Szymon Radzimierski, podróżowanie poza granice kraju zaczął, gdy miał półtora roku. Dziś ma lat 10, a w trakcie poznawania świata widział już zarówno rzeczy piękne, jak i te, które nie napawają optymizmem. Więcej opowiedział w audycji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor:
Paweł Drozd
Goście: Dominik Szczepański i Piotr Tomza (autorzy książki "Nanga Parbat. Śnieg, Kłamstwa i Góra do Wyzwolenia"), Szymon Radzimierski (podróżnik, bloger)
Data emisji: 20.09.2016
Godzina emisji: 15.07

mp/fbi

Czytaj także

Ameryka Łacińska od nietypowej strony

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 14:46
Jak smakuje lód z ekwadorskiego lodowca? Dlaczego problem braku wody pitnej łączy Peru, Ekwador i Kolumbię? Dlaczego kauczuk i złoto stają się przekleństwem Peru?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery pustynie, szerszenie i owady na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 16:25
Do grupy ludzi, którzy ukończyli cztery prawdopodobnie najtrudniejsze ultramaratony świata, należy bardzo mało osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bhutan, czyli państwo ludzi szczęśliwych

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 16:14
Czy istnieje państwo ludzi szczęśliwych? Ci, którzy słyszeli o Bhutanie, powiedzą, że tak. O tym kraju opowiedział nam Bartek Sabela.
rozwiń zwiń