W poszukiwaniu siebie i Boga oraz o wyprawie na koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 23:00
- W filmie pojawiają się setki twarzy, ale to opowieść o jednym człowieku, który szuka Boga i samego siebie - mówi Michał Kopaniszyn, współtwórca dokumentu "THX God".
Audio
  • Film w poszukiwaniu Boga i wyprawa na koniec świata (Świat z lotu Drozda/ Trójka)
THX God opowiada o podróży dwóch przyjaciół, którzy dotarli z Katowic do Delhi
"THX God" opowiada o podróży dwóch przyjaciół, którzy dotarli z Katowic do DelhiFoto: materiały prasowe

Indie, Nepal, Tajlandia, Malezja, Kambodża, Izrael, Stany Zjednoczone, Meksyk, Peru to tylko niektóre z krajów odwiedzonych przez Michała Kopaniszyna i Szymona Padoła. W ciągu półrocznej podróży dookoła świata nakręcili obrazy i zebrali dźwięki, które złożyły się na film "THX God", będący konglomeratem scen w stylistyce teledyskowej. Twórcy chcieli zmienić perspektywę i sprawdzić, jak się żyje w innych miejscach na kuli ziemskiej.

- Szok kulturowy atakuje z każdej strony, wizualność tego, co się dzieje, wpływa na wszystkie zmysły, a kulturowe różnice działają z taką siłą, że można się wycofać i zastanowić nad tym, zweryfikować samego siebie. Będąc w podróży kręciliśmy tematy, które mieliśmy w sobie i chcieliśmy pokazać potem na zewnątrz - opowiada artysta i twórca klipów, Michał Kopaniszyn.

W audycji przeniosimy się też do boskiego Buenos Aires, gdzie właśnie znajduje się Paweł Drozd, który śledzi i relacjonuje dla Trójki artystyczną wyprawę "Trzy sztuki w Antarktyce". Opowiadamy o paryskości argentyńskiej stolicy oraz o kontynencie, na którym nigdy nie było wojny i gdzie kwitnie międzynarodowa współpraca na rzecz nauki.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor: 
Agnieszka Obszańska (w zastępstwie Pawła Drozda)
Goście: Paweł Drozd (dziennikarz Trójki), Michał Kopaniszyn (absolwent i wykładowca katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, twórca eksperymentalnych projektów audiowizualnych i klipów), Szymon Padoł (twórca filmowy), Maria Szymańska-Ilnata (etnomuzykolog, antropolog kultury)
Data emisji: 14.02.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/fbi

Czytaj także

Wystawa "Video Killed The TV Star" i polscy wizjonerzy wideo

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 16:50
Warszawska Fundacja Arton przygotowała wystawę poświęconą polskim artystom wideo tworzącym w latach 70. - Odnajdujemy schowany kawał historii polskiej sztuki, niezwykle cenny także w kontekście sztuki światowej - mówiła w Trójce kuratorka wystawy Marika Kuźmicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lodowa pustynia, zęby rekina i podróż w głąb siebie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 18:09
Wielodniowy marsz przez lodową pustynię Małgorzata Wojtaczka porównuje bardziej do medytacji i podróży w głąb siebie niż gonitwy myśli. - Teraz wspomnienie o przejściu przez szczeliny jest miłe, ale wtedy przypominały mi one zęby rekina i obrazy znane z horrorów - mówi pierwsza Polka, która na Antarktydzie doszła do bieguna południowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś mekką turystyczną? Jej magnesem są czekoladki

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 19:30
- Białoruś jest krajem o wiele bezpieczniejszym niż Rosja. Spokojnie można się porozumieć po polsku, a mieszkańcy są bardzo sympatyczni - przekonuje tłumaczka Maria Łucewicz-Napałkow.
rozwiń zwiń