Afrykański taniec z głębi serca i na indyjskim weselu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 00:05
- Każdy z nas potrafi tańczyć, a dzięki temu możemy poprawić nastrój i wpłynąć na zwiększenie poczucia własnej wartości - mówi Joanna Mikołajczuk, znawczyni tańca.
Audio
  • U źródeł tańca w Afryce i na weselu w Indiach (Świat z lotu Drozda/ Trójka)
Bardzo ważną rolę w afrykańskiej muzyce odgrywa bęben
Bardzo ważną rolę w afrykańskiej muzyce odgrywa bębenFoto: United Nations Photo via Foter.com / CC BY-NC-ND

Taniec, według znawców tematu, ma poziom serca, rozumu i emocji. Ruchy ciała w rytm muzyki od wieków znane są ze szczególnie rozluźniających i terapeutycznych właściwości, potrafią pobudzić do życia i działania. Dla Joanny Mikołajczuk szczególne miejsce na mapie świata pod względem dźwięków i naturalnej reakcji na nie zajmuje Afryka.

- Staram się łączyć w pewien sposób różne światy, jakimi są Europa i Afryka, i przenosić na nasz grunt to, co ważne. Europejczycy często patrzą na rzeczywistość z pozycji głowy, rozumu, zaś w Afryce wychodzi się z pozycji serca, więc często próba pokazania innej optyki jest trudna i nie zawsze przynosi dobre efekty. Wtedy wracam do tańca i dokładnie wiem, gdzie jestem, bo taniec przypomina mi o tym, co dostałam w Afryce - opowiada Joanna Mikołajczuk.

Z Afryki przenieśliśmy się na polsko-indyjskie wesele bez garniturów czy butów na obcasach i do zatłoczonego Delhi. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Bartek Gil (w zastępstwie Pawła Drozda)
Goście: Joanna Mikołajczyk (znawczyni tańca afrykańskiego, choreograf), Karol Krochmal (podróżnik)
Data emisji: 21.02.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/ei

Czytaj także

Demokratyczna Republika Konga - trudny raj

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 12:20
- Obawiałem się Demokratycznej Republiki Konga, choć byłem już w kilku krajach afrykańskich. To kraj-symbol wszystkich trudności, które wiążą się z podróżowaniem po Afryce - przyznaje Dominik Szmajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesny Iran według Bartka Gila

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 16:45
- Bardzo ważne w Iranie są mosty. To miejsca, które łączą. Nie służą tylko do przechodzenia z jednego brzegu na drugi - mówi Bartek Gil, dziennikarz Trójki, autor przewodnika "Iran".
rozwiń zwiń