Pękające lodowce i bawiące się pingwiny, które uczą pokory

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 00:18
- Jeżeli ktoś zobaczy skaczące wieloryby, przewracające się pingwiny, dzielący się lodowiec, doświadczy wiatru, który potrafi cię zdmuchnąć, to może zrozumie, dlaczego ludzie jeżdżą na kres świata do Antarktyki - mówi polarnik, Bartosz Matuszczak.
Audio
  • Zmiana warty w stacji Arctowski i miłość do Kolumbii (Świat z Lotu Drozda/ Trójka)
Młody słoń morski i pingwiny białobrewe, w tle sklepik z pamiątkami i Latarnia w okolicach Polskiej Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego
Młody słoń morski i pingwiny białobrewe, w tle sklepik z pamiątkami i Latarnia w okolicach Polskiej Stacja Antarktyczna im. Henryka ArctowskiegoFoto: Acaro - Praca własna/lic. CC BY-SA 3.0

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego przejdzie dużą przemianę, bo na antarktyczną zimę z 21 osób pozostanie osiem. Bartosz Matuszczak, kierownik 41. wyprawy do Polskiej Stacji Antarktycznej przyznaje, że do pracy w tak odległym miejscu przyjeżdżają ludzie, którzy czegoś szukają w życiu. - Jadąc tu na pół roku czy rok człowiek skazuje się na odcięcie od bliskich, bo kontakt ze światem jest nikły. Przyjeżdżają tu ludzie, którzy chcą przemyśleć swoje życie i spojrzeć na nie z innej perspektywy - opowiada Bartosz Matuszczak.

O romantyzmie polarnym, doborze członków wyprawy i skazaniu na niezrozumienie miłośników wypraw polarnych rozmawiamy w nagraniu audycji. Czy są ludzie, którzy mają naturalne predyspozycje do dalekich wypraw w głąb krainy lodu? Jak patrzenie na bawiące się pingwiny może uczyć pokory?

W audycji mówimy też o Kolumbii i samotnym rejsie dookoła świata.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
Paweł Drozda
Goście: Wojciech Ganczarek (autor książki "Upały, mango i ropa naftowa"), Laura Dekker (w wieku piętnastu lat wyruszyła w samotny rejs dookoła świata), Bartosz Matuszczak (kierownik wyprawy 41. do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego), Małgorzata Witczak (kierowca Zodiaka, prowadzi monitoring oceanograficzny)
Data emisji: 28.03.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/fbi

Czytaj także

Islandia jak nieuleczalna i przyjemna choroba

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 22:03
- Islandia to moja choroba nieuleczalna, ale bardzo przyjemna, jak niewiele z chorób. To trwa do dnia dzisiejszego i zaczęło się od śledzi - mówi Hubert Klimko-Dobrzecki, autor książki "Zostawić Islandię".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą w mobilnej stacji antarktycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 16:10
W północnej części Antarktydy znajduje się brytyjska stacja antarktyczna Halley VI. Sześć, ponieważ to szósta postać tej samej stacji, która weszła do historii m.in. przed odkrycie dziury ozonowej w połowie lat 80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lodowa pustynia, zęby rekina i podróż w głąb siebie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 18:09
Wielodniowy marsz przez lodową pustynię Małgorzata Wojtaczka porównuje bardziej do medytacji i podróży w głąb siebie niż gonitwy myśli. - Teraz wspomnienie o przejściu przez szczeliny jest miłe, ale wtedy przypominały mi one zęby rekina i obrazy znane z horrorów - mówi pierwsza Polka, która na Antarktydzie doszła do bieguna południowego.
rozwiń zwiń