Tragiczne wyprawy sprzed lat. Kto rozwiąże zagadki?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 17:50
- Ta historia była dla mnie fascynująca, ale nie przypuszczałam, że zajmie całe moje życie - mówi Bea Uusma, szwedzka pisarka, autorka książki pt. "Ekspedycja. Historia mojej miłości".
Audio
  • Tragiczne wyprawy sprzed lat. Kto rozwiąże zagadki? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Fragment okładki książki pt. Ekspedycja. Historia mojej miłości
Fragment okładki książki pt. "Ekspedycja. Historia mojej miłości"Foto: mat. promocyjne

W roku 1897 trzech Szwedów wyrusza na wyprawę, której celem jest biegun północny. Środek transportu jest nietypowy – balon. Lot kończy się po kilku dniach awaryjnym lądowaniem na zamarzniętym morzu. Załoga rusza w poszukiwaniu lądu, by po prawie trzech miesiącach marszu dotrzeć do pustej i niegościnnej wyspy. Mężczyźni mają żywność, mają leki, ciepłą odzież, broń i amunicję, jednak po kilku dniach wszyscy są martwi.

Zagadkę jednej z najgłośniejszych wypraw polarnych tamtych czasów chce rozwikłać szwedzka pisarka Bea Uusma. Poświęciła jej kilkanaście lat życia, w tym celu skończyła nawet medycynę, a efektem jej pracy jest książka "Ekspedycja. Historia mojej miłości". O swojej pasji opowiedziała nam w audycji.

W drugiej części programu rozmawialiśmy o okręcie ORP "Orzeł". Był jednym z najnowocześniejszych i najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej. Jednostka wsławiła się brawurową ucieczką z Tallina, a później dołączyła do marynarki Wielkiej Brytanii. W maju 1940 r. ORP "Orzeł" wypłynął na swój ostatni patrol. Ponad 70 lat później polska ekipa poszukiwawcza przeczesuje Morze Północne z nadzieją na odnalezienie miejsca spoczynku polskiego okrętu. O efektach poszukiwań Paweł Drozd rozmawiał z Tomaszem Stachurą, szefem ekipy poszukiwawczej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
Paweł Drozd
Goście: Bea Uusma (szwedzka pisarka, autorka książki pt. "Ekspedycja. Historia mojej miłości"), Tomasz Stachura (płetwonurek wrakowy, fotograf podwodny, członek nowojorskiego "Explorers Club")
Data emisji: 13.06.2017
Godzina emisji: 15.07

fbi

Czytaj także

Afronauci. W kosmos z włócznią?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 16:30
- Ten pomysł bardzo łatwo wyśmiać i potraktować go niepoważnie. Tymczasem mnie Edward Mukuka Nkoloso i jego idea od początku wzruszają - mówił w Trójce Bartek Sabela, autor książki "Afronauci. Z Zambii na Księżyc".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pojechała do Indii, by odnaleźć raz w życiu spotkaną kobietę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 16:00
Czasem wystarczy dziesięciominutowa rozmowa z nieznajomą osobą, wyjątkowe spojrzenie, by poczuć więź i wyruszyć w podróż. To właśnie historia Weroniki Milczewskiej - antropolożki i fotografki, autorki filmu dokumentalnego "Long Way".
rozwiń zwiń