Podróże do krain nieistniejących. Błędy i oszustwa na starych mapach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 12:30
– Kiedy dawni zdobywcy i odkrywcy ruszali w podróż, informacje o świecie były bardzo skąpe. Musieli polegać na tym, co było akurat dostępne. Mapy bywały nie tylko mało wiarygodne, ale do tego kopiowano jedną od drugiej. W ten sposób raz popełnione błędy funkcjonowały przez stulecia – przyznaje Edward Brooke-Hitching, autor "Atlasu lądów niebyłych".
Audio
  • Podróże do krain nieistniejących. Błędy i oszustwa na starych mapach (Świat z lotu Drozda/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Triff/Shutterstock

. .

Autor książki, która ukazała się właśnie w Polsce, jest synem antykwariusza. Jego specjalizacją są mapy stare, szczególnie te, które pokazują świat inaczej niż powinny, czyli wprowadzają w błąd. Przykładem takiego "lądu niebyłego" jest Wyspa Sandy, która była widoczna na mapach świata przez wiele wieków aż do 2012 roku, gdy dowiedziono, że... nie istnieje. 

Jednak nie wszystkie nieistniejące lądy znalazły się na mapie przez przypadek. – To, co wydaje mi się najciekawsze to to, że błędne postrzeganie świata i jego budowy często było wynikiem działań kłamców i oszustów. Ludzi, którzy wymyślali całe kraje, miasta i kultury, wyłącznie dla własnej korzyści – mówi Edward Brooke-Hitching, zdradzając, która z owych niesamowitych historii jest jego ulubioną. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której gościem Pawła Drozda była również Monika Osińska, socjolożka mieszkająca przez pewien czas w Indiach. Zainteresowała się fenomenem wystawnych hinduskich wesel. Jej uwagę przykuł jednak nie sam obrządek, lecz zjawisko zapraszania na wesela białych kobiet, które samą swoją obecnością mają uświetniać wysokobudżetowe imprezy.

W programie gościł także dr Rafał Wieczorek z Uniwersytetu Warszawskiego z którym rozmawialiśmy o Wyspie Wielkanocnej, która wciąż dostarcza więcej zagadek niż odpowiedzi. Niewiele wiemy o historii i zwyczajach pierwszych mieszkańców tego lądu, a nasza wiedza dotycząca miejscowego pisma rongorongo jest równa niemal zeru. 

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
Paweł Drozd
Goście: Edward Brooke-Hitching (autor "Atlasu lądów niebyłych"), Monika Osińska (socjolog, fotograf), dr Rafał Wieczorek (chemik z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 1.10.2017
Godzina emisji: 8.07

gs/mk/ag

Czytaj także

Niedzielne podróże z Pawłem Drozdem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 14:52
W "Świecie z lotu Drozda", jak zwykle, dużo podróżowaliśmy. Tym razem udaliśmy się do Tajlandii, Antarktyki i Indii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maja Sontag i jej kolejna długa podróż

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 15:05
– Szukam coraz to nowych bodźców, coraz trudniej mnie zaskoczyć – mówi Maja Sontag, która po piętnastu miesiącach wróciła do kraju. W Trójce opowiadała o tym, jak motocykl zmienił jej sposób podróżowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Pustelnik: himalaista jest jak koliber

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 09:00
– Mówi się, że idealny himalaista jest kolibrem. Ma fantastyczną zdolność przetwarzania energii, a jednocześnie jest bardzo lekki, w związku z czym potrafi długo utrzymać się na dużej wysokości i działać w sposób świadomy, zgodny ze swoją naturą – opowiadał w Trójce himalaista Piotr Pustelnik.
rozwiń zwiń