Wędrówka przez Tuszetię z pasterzami, owcami i... aparatem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 13:42
Jacy są gruzińscy pasterze? – Są przede wszystkim cisi. Tak długo przebywają w samotności, że się do niej przyzwyczajają – mówi w Trójce Magdalena Konik, fotoreporterka mieszkająca w Gruzji.
Audio
  • Wędrówka przez Tuszetię z pasterzami, owcami i... aparatem (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Tuszetia, Gruzja
Tuszetia, GruzjaFoto: JLB1988/Pixabay

W audycji "Świat z lotu Drozda" Magdalena Konik opowiada o swoim zawodowym projekcie, którego realizacja jest nie tylko pracą, lecz także – i przede wszystkim – niezwykłą przygodą. To wędrówka z pasterzami wypasającymi owce na odległych pastwiskach Tuszetii.

Fotoreporterka snuje swoją gruzińską opowieść, nie mówiąc o toastach, winie i tańcu, lecz o pracy w męskim świecie i zdobywaniu szacunku ludzi, którzy od setek lat są wierni swoim tradycjom. Mówi o codzienności życia w obozowisku, składaniu ofiar bogowi wiatru i Maryi, a także niebezpiecznej grze o nazwie lelo, podczas której można nawet stracić życie.

Ponadto w audycji:

  • W Warszawie trwa wystawa zdjęć pt. "Świat Andrzeja Zawady". To fotograficzna dokumentacja wypraw naukowych Zawady do Azji z lat 50. XX wieku. O Andrzeju Zawadzie – fotografie, himalaiście, jak i gawędziarzu opowie Leszek Cichy.
  • Miecze samurajskie jako fizyczny nośnik japońskiej kultury, o który należy się troszczyć się – tak na najbardziej znaną japońską broń patrzy Agata Maciak, współzałożycielka Instytutu Mieczy Japońskich.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Magdalena Konik (fotoreporterka), Leszek Cichy (alpinista), Agata Maciak (współzałożycielka Instytutu Mieczy Japońskich)
Data emisji: 22.10.2017
Godzina emisji: 8.10

iwo/ab

Czytaj także

Podróże do krain nieistniejących. Błędy i oszustwa na starych mapach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 12:30
– Kiedy dawni zdobywcy i odkrywcy ruszali w podróż, informacje o świecie były bardzo skąpe. Musieli polegać na tym, co było akurat dostępne. Mapy bywały nie tylko mało wiarygodne, ale do tego kopiowano jedną od drugiej. W ten sposób raz popełnione błędy funkcjonowały przez stulecia – przyznaje Edward Brooke-Hitching, autor "Atlasu lądów niebyłych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedem miesięcy na Grenlandii

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 11:00
Norbert Pokorski, polarnik, wrócił z kolejnej, tym razem siedmiomiesięcznej wyprawy do północnej Grenlandii. Opowiadał o spotkaniach z niedźwiedziami polarnymi, o grenlandzkim tsunami oraz o temperaturach, które zdają się spadać, mimo globalnego ocieplenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miód, którego strzegą tygrysy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 09:00
Jest takie miejsce na świecie, gdzie miód smakuje inaczej. To indyjski region Sundarbanów. Tam miód kosztuje grosze, choć jego zdobycie to ogromne ryzyko. Katarzyna Stachyra – antropolożka, tłumaczka i podróżniczka, która odwiedzała Sunderbary podkreśla, że z wypraw nie zawsze wracają wszyscy śmiałkowie – pechowców czeka spotkanie z tygrysami bengalskimi.
rozwiń zwiń