W co wierzą Meksykanie?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 09:00
Jeśli w jednym miejscu spotkać się mają szamani, czarownicy, znachorzy oraz ludzie uważający coca-colę za napój rytualny, to musi to być Meksyk. O tym, w co i dlaczego wierzą Meksykanie, rozmawiamy z Olą Synowiec, autorką książki "Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk".
Audio
  • Meksyk - kraj, w którym czary są żywe (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Grudniowe uroczystości w Meksyku
Grudniowe uroczystości w MeksykuFoto: Byelikova Oksana/shutterstock.com

– Nie piszę o małych zjawiskach, które są marginalne i szokujące. Wszystko, co opisałam, to sprawy duże. Czasami zaczynam od jakiejś ciekawostki, żeby szokować, ale potem próbuję to wyjaśnić czytelnikowi. Byłam na tzw. czarnej mszy w Meksyku. Była to pierwsza taka sytuacja w moim życiu, odbyła się na festiwalu czarowników. W organizację tej imprezy włączyło się miasto i cały stan Vera Cruz i biorą w nim udział przedstawiciele władz. To atrakcja, która przyciąga wielu ludzi i od pewnego czasu jest wizytówką stanu – mówi Ola Synowiec.

Wydawnictwo Czarne Wydawnictwo Czarne

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Od ponad dwóch tygodni w jednej z tajskich jaskiń uwięzionych jest 12 dzieci oraz ich opiekun. Po zalaniu wejścia do jaskini przez wodę, trwa akcja ratunkowa. Wkrótce może do niej dołączyć polski płetwonurek jaskiniowy, Krzysztof Starnawski.
  • O życiu na wyspie Jawa w Indonezji oraz czym różni się zachodnia część wyspy Nowa Gwinea od części wschodniej, należącej do kraju Papua-Nowa Gwinea, opowiadał Sebastian Błaszczyk, który osiadł w Indonezji na stałe.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Ola Synowiec (autorka książki "Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk"), Krzysztof Starnawski (płetwonurek jaskiniowy), Sebastian Błaszczyk (Polak mieszkający w Indonezji)
Data emisji: 8.07.2018
Godzina emisji: 8.08

ml/mk

Czytaj także

Jaka jest współczesna Szwajcaria?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 10:00
Jeśli zapomnimy o takich kliszach jak zegarki, czekolada, scyzoryki czy banki, jaki obraz otrzymamy? Odpowiedzi na to pytanie starała się udzielić Agnieszka Kamińska, dziennikarka i blogerka mieszkająca pod Zurychem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego warto eksplorować jaskinie?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 09:00
– W jaskiniach najbardziej spodobały mi się trudności do pokonania. Wcześniej uprawiałam wiele sportów, ale w tym przypadku trzeba pracować całym ciałem. Wspinać się, czołgać, przeciskać. Tu pracuje każdy mięsień – mówi Kasia Biernacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie. Kraj, który fascynuje, intryguje i poraża skrajnościami

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 09:30
To tu premier, niczym dawni monarchowie, paraduje w marynarce, na której złotą nicią kazał wyszyć swoje inicjały. Na ulicach miliony nadal żyją w nędzy. To nad Gangesem mimo archaicznego systemu kastowego rozwijają się najnowsze na świecie technologie. 
rozwiń zwiń