Pogromcy wysokości, czyli spacer po taśmie między skałami

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 09:00
Bułgaria składa się nie tylko z Sofii i morskiego wybrzeża. Udowadnia to duet rodzinny, ojciec i córka – Krzysztof i Pamela Kaczmarkowie.
Audio
  • Highline, czyli sport dla tych, którzy nie mają lęku wysokości (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Kameno Pole, na taśmie Krzysztof Kaczmarek
Kameno Pole, na taśmie Krzysztof KaczmarekFoto: Pamela Kaczmarek

Regularnie jeżdżą po bułgarskich bezdrożach. W Bułgarii szukają ludzkich historii, śladów antycznych cywilizacji oraz skał, między którymi da się rozpiąć tzw. highline. To elastyczna taśma, po której – na niemałych wysokościach – przechodzi Krzysztof, który wraz z Pamelą odwiedził Trójkę.

W audycji również:

  • W skali Ameryki Łacińskiej Urugwaj wydaje się mały i nieistotny. O jego istnieniu słyszymy czasem za sprawą piłki nożnej, a ostatnio przez wzgląd na legalizację używania, uprawy, jak i sprzedaży marihuany. O Urugwaju opowiadają Maria Hawranek i Szymon Opryszek, autorzy książki "Wyhoduj sobie wolność". 
  • Promieniowanie kosmiczne może być zabójcze dla astronautów, którzy w przyszłości mają polecieć na Marsa – taki komunikat wydała ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) po serii kolejnych badań. Czy w takim razie załogowa misja na Czerwoną Planetę nie ma szansy na powodzenie? Na to pytanie odpowiada dr Aleksander Waśniowski, organizator analogowych misji kosmicznych w Polsce, radiolog, członek rady naukowej Space Garden.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Data emisji: 14.10.2018
Godzina emisji: 8.06

pd/mk

Czytaj także

Jak żyje się na Kiribati?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 09:00
Mogło by się wydawać, że stu tysiącom ludzi mieszkających na wyspach Kiribati, gdzieś na Pacyfiku musi żyć się przyjemnie, skoro tam tropiki i brak trosk oraz bolączek, które trawią nasz, nowocześniejszy i szybszy świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane oblicze Gujany Francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 09:00
Różnorodność etniczna i językowa w Gujanie Francuskiej dobitnie świadczy o złożonej przeszłości regionu.
rozwiń zwiń