Albańskie bunkry i dolce vita

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 09:00
Do początku lat 90. Albania była de facto europejską odmianą Korei Północnej. Kraj zamknięty, trzymany w stalowym uścisku komunistycznych władz otworzył się na świat, ale nadzieje na lepsze jutro nie mogły się ziścić.
Audio
  • Za co można pokochać Albanię? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
W pierwszej dziesiątce odwiedzanych przez Polaków krajów pojawiła się Albania. Tu plaża Ksamil
W pierwszej dziesiątce odwiedzanych przez Polaków krajów pojawiła się Albania. Tu plaża KsamilFoto: Pixabay

Dzisiaj Albania jest jednym z tych miejsc w Europie, które najszybciej zdobywają zainteresowanie turystów. O współczesnej Albanii opowiedziała Małgorzata Rejmer, autorka książki "Błoto słodsze niż miód".

– Jest tam jeszcze mnóstwo nieodkrytych miejsc. Jest to kraj niewielki, ale bardzo różnorodny. Jest poprzecinany górami, więc miasta się od siebie różnią. Są takie podobne do Włoskich, Greckich czy Tureckich. No i oczywiście jest wspaniałe jedzenie. Tam kuchnia jest bardzo zróżnicowana – mówi o Albanii Małgorzata Rejmer. 

W audycji również: 

  • Od kilkunastu dni przy jednej z hinduskich świątyń w indyjskim stanie Kerala trwają intensywne protesty. Duża grupa wiernych nie chce wpuścić do wnętrza kobiet, które dotychczas nie miały tam wstępu, ale teraz sytuację zmienił wyrok sądu. Zawiłości hinduskich wierzeń przybliży Krzysztof Renik.
  • Jednym z mniej popularnych wśród turystów regionów Turcji jest Frygia. Niegdyś kraina zamieszkana prze starożytnych Frygów, dzisiaj - prężny ośrodek produkcji wysokiej jakości morfiny tworzonej do celów medycznych. O Frygii opowiedział Paweł Wroński.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.


***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Małgorzata Rejmer (autorka ksiażki "Błoto słodsze niż miód"), Krzysztof Renik (dziennikarz, Polskie Radio), Paweł Wroński (dziennikarz, publicysta)
Data emisji: 28.10.2018
Godzina emisji: 8.07

kw

Czytaj także

Nieznane oblicze Gujany Francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 09:00
Różnorodność etniczna i językowa w Gujanie Francuskiej dobitnie świadczy o złożonej przeszłości regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogromcy wysokości, czyli spacer po taśmie między skałami

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 09:00
Bułgaria składa się nie tylko z Sofii i morskiego wybrzeża. Udowadnia to duet rodzinny, ojciec i córka – Krzysztof i Pamela Kaczmarkowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smoki, boginie i taniec hula

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 09:15
Joshua Lanakila O Ka ‘Aina I Ka Pon należy do rosnącej grupy Hawajczyków, którzy działają na rzecz odrodzenia rdzennej kultury Hawajów.
rozwiń zwiń