X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wirikuta. Tu narodził się świat

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 09:00
– Słońce po raz pierwszy pojawiło się nad Cerro del Quemado w Wirikucie, dlatego jest to dla nas tak ważne miejsce, to tam pielgrzymujemy – mówił w Trójce José Luis Ramirez, szaman Wixáritari, który opowiadał o wierzeniach i tradycjach swego ludu i o tym, dlaczego są one dziś zagrożone.
Audio
  • Wirikuta. Jaka przyszłość czeka święte miejsce ludu Wixáritari? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Cerro del Quemado, miejsce gdzie wzeszło słońce. Wirikuta
Cerro del Quemado, miejsce gdzie wzeszło słońce. WirikutaFoto: Renata Sabela/Soul Travel

Na początku była ciemność i wielki ocean. Z niego wyłonili się bogowie, którzy ruszyli w drogę w poszukiwaniu światła. Po długiej wędrówce dotarli do miejsca, gdzie po raz pierwszy na niebie wzeszło słońce – tym miejscem była Wirikuta. 

Tak rozpoczyna się historia, która stała się fundamentem kultury i wierzeń ludu Wixáritari ze środkowego Meksyku. Jego tradycje przetrwały setki lat, w tym tragiczne czasy hiszpańskiej konkwisty, jednak w ostatniej dekadzie nad Wixáritari – społecznością, która liczy raptem 30 tysięcy ludzi i która stanęła w obliczu zagrożenia ze strony przemysłu wydobywczego. O wyzwaniach współczesności i znaczeniu Wirikuty opowiedzieli w Trójce: José Luis Ramírez, szaman Wixáritari, oraz Renata Sabela z Soul Travel.

Gościem audycji był także Michał Asperski, który ukończył ultramaraton w Maroku, uchodzący za najtrudniejszy bieg pustynny na świecie. Etapowy bieg trwa 7 dni i wynosi 260 km. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd 
Goście: José Luis Ramírez (szaman Wixáritari), Renata Sabela (Soul Travel), Michał Asperski (ultramaratończyk)
Data emisji: 12.05.2019 
Godzina emisji: 8.05

mk