X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stacja meteo na Evereście. Montaż utrudniony przez... kolejkę ludzi

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 09:12
23 maja międzynarodowy zespół naukowców założył na zboczu Everestu najwyżej położoną stację meteo na świecie, wysokość 8430 m. W zespole był glacjolog, Mariusz Potocki.
Audio
  • W jaki sposób turyści przeszkadzają naukowcom na Evereście? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Vixit/Shutterstock.com

– Nie była to wyprawa sportowa, a czysto naukowa. Jej celem było zainstalowanie najwyżej położonej stacji meteorologicznej, bo nie do końca wiadomo co dzieje się na szczycie Everestu i chcieliśmy otworzyć nowe okno dla nas, by móc monitorować to, co tam się dzieje. Byłem częścia zespołu, który montował tę stację, ale samym montażem się nie zajmowałem. W tym czasie szukałem miejsca do odwiertu. Miał to być odwiert lodowy, który może nam pomóc zrozumieć co działo się na Ziemi przez ostatnie tysiące lat – wyjaśnia Mariusz Potocki.

Wyprawa, w której brał udział gość naszej audycji, miała pierwotnie zakończyć się nieco inaczej. – Mieliśmy zainstalować stację i pobrać rdzeń lodowy najbliżej szczytu, czyli na wysokości 8840 m. Nie udało się i zrezygnowaliśmy z wejścia na szczyt, bo był tam niesamowity tłum ludzi. Podjęliśmy swoje działania 23 maja, gdy na Evereście stała kolejka udokumentowana słynnym zdjęciem. My musieliśmy zrezygnować, bo nasze wejście tam nie miało najmniejszego sensu – tłumaczy gość Pawła Drozda.

Czy, mimo pewnych komplikacji, wyprawę można uznać za udaną? Co spowodowało, że w tym samym momencie, szczyt Everestu postanowiło zdobyć tak wielu wspinaczy? O tym w dołączonym nagraniu rozmowy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszamy także inne tematy:

  • Niedźwiedzie himalajskie i malajskie hodowane na żółć w Laosie, czyli kolejna odmiana chińskiej medycyny ludowej wpływa tym razem na populację niedźwiedzi w Azji. Tłumaczy Anna Mękarska z Fundacji DODO.
  • Dalajlama i Tybet to nie tylko człowiek i miejsce, to bardzo silne marki rozpoznawalne na całym świecie. O tym, jak Tybetańczycy zdołali zainteresować nas swoim losem i dlaczego Dharamsala, siedziba Dalajlamy w Indiach, jest turystyczną atrakcją, opowiada dr hab. Natalia Bloch z UAM.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Mariusz Potocki (glacjolog, fotograf), Anna Mękarska (Fundacja DODO), dr hab. Natalia Bloch (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM)
Data emisji: 13.07.2019
Godzina emisji: 8.05

ml

 

Czytaj także

Czarnobyl. Nowy hit turystyki ekstremalnej?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 09:00
Po emisji serialu "Czarnobyl" w HBO tzw. Zona wokół Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej przeżywa najazd turystów. Jak wygląda obecnie miejsce katastrofy z 1986 roku i jak turystyka łączy się z historią?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Genow: Bułgarzy żyją swoją historią

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 09:00
Mieszkańcy Bułgarii pamiętają o czasach, gdy ich terytorium było w rękach Imperium Osmańskiego. Pamiętają też cara. Nie szczędzą ani sił, ani środków na prace archeologów, którzy odkrywają kolejne dowody na wielkość starożytnych Traków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlakiem religii shinto

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 09:12
Wraz z Tomaszem Sajewskim – studentem łódzkiej Szkoły Filmowej – znaleźliśmy się w zwykle niedostępnym świecie kapłanów tradycyjnej religii shinto.
rozwiń zwiń