Rośliny z Zaginionego Świata

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 09:00
– Obcowanie z taką formą przyrody jest dla mnie ciężkie do opisania. Najlepiej ujął to mój znajomy. Powiedział mi, że jest fanem science-fiction, a dotarcie na ten szczyt jest najbliższe "Star-Trekowi", co można mieć w prawdziwym świecie – opisywał botanik-amator dr Mateusz Wrazidło swoje wrażenia z pobytu na tepui w Ameryki Łacińskiej.
Audio
  • Nieznana flora Ameryki Łacińskiej i jej tajemnice (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Drosera felix  roślina rosnąca w Ameryka Łacińskiej
Drosera felix – roślina rosnąca w Ameryka ŁacińskiejFoto: Mateusz Wrazidło

Dla Arthura Conana Doyle'a, który w 1912 r. napisał "Zaginiony świat", bezpośrednią inspiracją były doniesienia badaczy z Ameryki Łacińskiej. Opisywali oni przedziwne, potężne góry stołowe, które wyrastają z tropikalnych lasów dzisiejszej Wenezueli i Gujany. Kwitnące tam życie, rozwijające się w izolacji, znacząco różniło się od tego z innych części globu. Sto lat później tepui wciąż kryją w sobie niespodzianki. 

Heliamphora heterodoxa – roślina rosnąca w Ameryka Łacińskiej  Foto: Mateusz Wrazidło Heliamphora heterodoxa – roślina rosnąca w Ameryka Łacińskiej Foto: Mateusz Wrazidło

– Około roku 2008 poznałem kilkoro ludzi, którzy byli wtajemniczeni w tematy związane z eksploracją tepui w Ameryce Południowej. Byli to niemieccy pasjonaci botaniki i hodowcy, którzy organizowali ekspedycje w tamten rejon od końca lat 80. Mieli dostęp do starych zbiorów herbaryjnych i notatek. Wyglądało to trochę jak szukanie skarbów a'la filmy z Indianą Jonesem. Przez te wszystkie lata doszli do bardzo ciekawych wniosków. Kiedy zaczynali to robić, znanych gatunków heliamfor było pięć, a teraz jest ich 20 – opowiadał Mateusz Wrazidło w rozmowie z Pawłem Drozdem.

Ponadto w audycji:

  • Nowa Kaledonia to zamorskie terytorium Francji, de facto relikt świata kolonialnego. Na miejscu była Karolina Kania, etnolog i antropolog kultury, która przybliżyła blaski i cienie życia na tym archipelagu.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Karolina Kania (etnolog i antropolog kultury), dr Mateusz Wrazidło (inżynier-mechanik z Politechniki Śląskiej, botanik-amator, znawca roślin mięsożernych)
Data emisji: 01.02.2020
Godzina emisji: 8.05

pd/kr

Czytaj także

Jane Goodall. Historia badań, które odmieniły naszą wiedzę o szympansach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 09:33
– Chciała poznawać jednostki. To było bardzo ważne dla niej, żeby poznawać psychikę i osobowość każdego pojedynczego szympansa – mówiła Danuta Tymowska, autorka biografia "Jane Goodall. Pani od szympansów", przypominając początki pracy naukowej Brytyjki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syria – kraj, którego nie ma

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 10:00
– W moim przypadku wspomnienie Syrii jest jak wspomnienie dzieciństwa, a wspominam moje dzieciństwo bardzo miło i czule – mówił w Trójce Paweł Średziński, dziennikarz i autor książki "Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotnie przez Antarktydę. Jacek Libucha trzecim Polakiem, który samodzielnie zdobył biegun południowy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 09:00
Jacek Libucha, z zawodu biznesmen, a podróżnik z pasji, 5 stycznia w pojedynkę zdobył biegun południowy. Tym samym dołączył do Marka Kamińskiego, który w 1995 roku doszedł tam samodzielnie jako pierwszy oraz do Małgorzaty Wojtaczki, która powtórzyła jego wyczyn w 2017 roku.
rozwiń zwiń