"Lwowska noc", czyli tragedia miasta

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 16:31
Jest to powieść o Lwowie, której akcja toczy się w latach 1939–1946, kiedy Lwów należał jeszcze do Polski. Przedstawia tragiczne dzieje rodziny polskiego nauczyciela z Kresów Wschodnich, Józefa Sztendera, jego żony Marii i ich dzieci, których życie burzy istniejący konflikt polsko-ukraiński podsycany przez bolszewików i hitlerowców.
Audio
  • "Lwowska noc", czyli tragedia miasta (Mistrz i Katarzyna/Trójka)
Lwów
Lwów Foto: Dmitriy Vasilenko/flickr/CC BY 2.0
Dogadanie się Niemców z Sowietami  umożliwiło Armii Czerwonej i oddziałom NKWD zajęcie miasta i od początku szykanowanie Polaków. Aresztowania i przesłuchiwania przez NKWD, rozstrzeliwania, wyrzucanie z mieszkań, wywózki na Syberię.

Tego wszystkiego doświadcza główny bohater, jego rodzina, sąsiedzi i znajomi. Józef Sztender jest też świadkiem mordu na lwowskich profesorach. Mimo ciągłego zagrożenia życia,  miotany pomiędzy trzema wrogami, ma jeszcze odwagę ratować swoich żydowskich sąsiadów. Za tę decyzję jego rodzina zapłaci cenę najwyższą. "Lwowska noc" to panorama wydarzeń okupacyjnych we Lwowie i okolicach ukazana w niezwykle poruszających obrazach, które były również udziałem najbliższej rodziny autora. Piękna, chwytająca za serce opowieść o miłości i poświeceniu w wielokulturowym środowisku Kresów.

- To niezwykły debiut filmowca, autora scenariuszy, reżysera. Dziś już autora czterech książek. We "Lwowskiej nocy" imponuje pomysł fabularny. Szczególną atrakcją jest niesamowita jakość opisów postaci, miejsc i zdarzeń świadcząca o wrażliwości autora. O jego umiejętności rejestracji - mówią autorzy audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Mistrz i Katarzyna - książki zakryte
Autorzy: Katarzyna Wójcik, Wacław Holewiński
Data emisji: 1.11.2016
Godzina emisji: 10.18

mp

Czytaj także

Stefan Grabiński i jego horrory kolejowe

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 13:46
Żyjący na przełomie XIX i XX wieku pisarz współcześnie został zapomniany. - Ciężko zaliczyć go do jakiegokolwiek nurtu, bo jest tak bardzo osobnym zjawiskiem - przyznała Katarzyna Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pamiętnik" Stanisława Brzozowskiego. Rzecz o zapomnianym, a wielkim Polaku

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 09:00
- Brzozowski studiował tylko przez chwilę i studiów nigdy nie skończył, a jednak to jeden ze świetniejszych umysłów w Europie - mówiła w Trójce recenzentka Katarzyna Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Eberhardt. W poszukiwaniu prawdy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 15:22
- W tym zbiorze tekstów najbardziej imponuje dociekliwość autora - mówią autorzy audycji "Mistrz i Katarzyna" o książce "Świat jednak jest normalny!" Grzegorza Eberhardta.
rozwiń zwiń