Ferdynand Goetel - pisarz, którego bały się władze PRL

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 12:00
Przez 45 lat istnienia PRL Ferdynand Goetel był objęty zakazem druku, a z bibliotek wycofano wszystkie jego książki wydane przed wojną. Czego obawiały się władze?
Audio
  • Ferdynand Goetel - pisarz, którego bały się władze PRL (Mistrz i Katarzyna/Trójka)
Ferdynand Goetel
Ferdynand GoetelFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Wystarczyło, że w 1943 roku wyjechał do Katynia. Po wojnie został oskarżony o kolaborację z Niemcami. W audycji opowiadamy o jego losach, a także o najmniej znanej powieści pt. "Niewarto być małym". Książka ukazała się rok przed śmiercią pisarza, który jest dziś w Polsce zapomniany i niedoceniany.

Bohaterami książki, którą przedstawiamy w audycji, jest kilku znajomych, którzy tworzyli nieformalną grupę dyskusyjną o nazwie "Reduta". - W tej grupie, jak w zwierciadle, odbija się starcie poglądów - mówi Katarzyna Wójcik.

Dlaczego książka może być cenna dla współczesnego czytelnika? Czego się z niej dowiadujemy? Zachęcamy do wysłuchania rozmowy na temat książki "Niewarto być małym".

***

Tytuł audycji: Mistrz i Katarzyna - książki zakryte
Autorzy: Katarzyna Wójcik, Wacław Holewiński
Data emisji: 8.11.2016
Godzina emisji: 10.18

fbi/mk

Czytaj także

Sieroty, którym pomogła gwiazda. Nieznane oblicze Hanki Ordonówny

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 16:08
- Dziś znamy już chyba tylko jeden przebój Hanki Ordonówny - "Miłość ci wszystko wybaczy", natomiast nie wiemy niczego o jej losach wojennych. Są zapomniane - opowiadają o książce Hanki Ordonówny pt. "Tułacze dzieci" Wacław Holewiński i Katarzyna Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Grabiński i jego horrory kolejowe

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 13:46
Żyjący na przełomie XIX i XX wieku pisarz współcześnie został zapomniany. - Ciężko zaliczyć go do jakiegokolwiek nurtu, bo jest tak bardzo osobnym zjawiskiem - przyznała Katarzyna Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pamiętnik" Stanisława Brzozowskiego. Rzecz o zapomnianym, a wielkim Polaku

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 09:00
- Brzozowski studiował tylko przez chwilę i studiów nigdy nie skończył, a jednak to jeden ze świetniejszych umysłów w Europie - mówiła w Trójce recenzentka Katarzyna Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Eberhardt. W poszukiwaniu prawdy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 15:22
- W tym zbiorze tekstów najbardziej imponuje dociekliwość autora - mówią autorzy audycji "Mistrz i Katarzyna" o książce "Świat jednak jest normalny!" Grzegorza Eberhardta.
rozwiń zwiń