Dedukcja i zmysły, czyli Sherlock Holmes w tropikach

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 16:12
- Sherlock już wszędzie indziej był. Paryż, Londyn to już nuda. Wydaje mi się, że Brazylia jest dla niego, jak znalazł - mówił o książce "Xango z Baker Street" jej tłumacz Wojciech Charchalis.
Audio
  • Wojciech Charchalis opowiada o książce "Xango z Baker Street" (Książka na lato/ Trójka)
Sherlock Holmes tym razem musiał porzucić mglisty Londyn, zamieniając go na... Rio de Janeiro (zdjęcie ilustracyjne)
Sherlock Holmes tym razem musiał porzucić mglisty Londyn, zamieniając go na... Rio de Janeiro (zdjęcie ilustracyjne) Foto: Glow Image/ East News

Jest rok 1886 r. W Rio de Janeiro giną cenne skrzypce Stradivariusa. Na pomoc lokalnej policji cesarz Brazylii Piotr II wzywa Sherlocka Holmesa. Holmes w asyście nieodłącznego doktora Watsona podróżuje do Brazylii schyłku cesarstwa i epoki niewolnictwa. Tam bohaterowie odnajdują świat zupełnie inny od wszystkiego, co wcześniej poznali.

- Wzięcie sztywnego detektywa, który stawia tylko na dedukcję, i osadzenie go w tętniących życiem i zmysłami tropikach, to świetny pomysł - uważa Wojciech Charchalis.

"Xango z Baker Street" to klasyczny kryminał, ale też książka o XIX-wiecznej Brazylii. Jej autor - Jô Soares - to komik, autor sztuk teatralnych i tłumacz.

Okazuje się, że ta misja londyńskiego detektywa pełna jest spotkań z magią, czarami i afrykańskimi bóstwami. Wojciech Charchalis mówił w Trójce m.in. co szczególnie uwiodło go w opowieści i skąd wziął się jej tytuł.

***

Tytuł audycji: Książka na lato
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: Wojciech Charchalis (tłumacz)
Data emisji: 13.07.2016
Godzina emisji: 10.15

ei/jp

Czytaj także

Rekolektyw szuka korzeni polskiego hejtu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 17:25
Na rynku ukazał się zbiór reportaży "Obrażenia. Pobici z Polską" autorów skupionych w Stowarzyszeniu Reporterów Rekolektyw. O działalności grupy oraz nowej książce opowiedziała w Trójce Agnieszka Wójcińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy prezent ślubny Baczyńskiego dla żony

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 16:19
- Kiedy czyta się jego wiersze, widać, jak wielka musiała być to miłość - mówi Michał Nogaś, rekomendując słuchaczom Trójki tomik poezji "W żalu najczystszym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harda, córka Mieszka

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 22:00
W tym wydaniu "Z najwyższej półki" sięgnęliśmy po najnowszą powieść Elżbiety Cherezińskiej. To historia Świętosławy, siostry Bolesława Chrobrego.
rozwiń zwiń