Życie uczuciowe Witkacego. "Metafizyczny harem"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 14:16
- Wszystko wskazuje na to, że Witkacy bez kobiet nie mógłby funkcjonować. Nie tylko to, co wiemy o jego życiu prywatnym, ale także cała twórczość literacka, wszystkie dramaty i portrety wskazują na to, że kobiety były clue jego życia - mówi o książce "Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem" Małgorzata Czyńska.
Audio
  • Rozmowa z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem" (Książka na jesień/Trójka)
Portret Czesławy Oknińskiej (fragm.), rysunek Witkacego
"Portret Czesławy Oknińskiej" (fragm.), rysunek WitkacegoFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Małgorzata Czyńska napisała książkę o życiu uczuciowym Witkacego bazując głównie na listach. - Bez listów Witkacego do żony ta książka w ogóle nie miałaby szans powstać. Tutaj mówi Witkacy i mówią jego kobiety, przyjaciółki i przyjaciele - przyznaje autorka książki "Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem" Małgorzata Czyńska.

Stanisław Ignacy Witkiewicz szalał za kobietami z wzajemnością. Sprawiały, że był pijany szczęściem, albo staczał się na dno rozpaczy. Było ich wiele: arystokratki i służące, podlotki i poważne matrony, aktorki i doktorowe. Wiadomo, że Witkacy nie był monogamistą, nie był wierny, nie obiecywał miłości po grobową deskę. Nie rozumiał słowa "zdrada". Braterstwo dusz cenił na równi z rozkoszami cielesnymi.

Jaką więc rolę pełniła żona Witkiewicza? Dlaczego trudna musiała być relacja artysty z matką? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Książka na jesień
Prowadził: Michał Nogaś
Autorka materiału reporterskiego: Wioletta Myszkowska
Gość: Małgorzata Czyńska (autorka książki "Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem")
Data emisji: 7.09.2016
Godzina emisji: 10.11

mat. promocyjne/fbi

Czytaj także

Bonda, Kopińska, Kołodziejczyk i Krajewski z Sopotu

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 22:00
W tym wydaniu audycji Michał Nogaś zaprosił na Kulturalną Plażę Trójki, gdzie przez ostatnie dni odbywały się spotkania z pisarzami. W audycji usłyszeliśmy ich fragmenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bonita Avenue". Przeszłość wraca jak tsunami

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 15:25
- Klimat tej lektury jest tajemniczy. Czytający ma świadomość, że zaraz coś się wydarzy, że dojdzie do wybuchu - mówi Maja Porczyńska-Szarapa, tłumaczka książki "Bonita Avenue" autorstwa Petera Buwaldy. A Michał Nogaś dodaje: - To historia o tym, że przeszłość ma znaczenie, że nie można od niej uciec, że wraca w najmniej spodziewanym momencie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre czytadło na koniec wakacji

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 15:11
- Ta książka stała się w Hiszpanii bestsellerem i jest, w dobrym tego słowa rozumieniu, czytadłem. Ciekawą propozycją na ostatnie dni wakacji - opowiada Michał Nogaś o powieści "Malarka gwiazd" Amelii Noguery.
rozwiń zwiń