X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie uczuciowe Witkacego. "Metafizyczny harem"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 14:16
- Wszystko wskazuje na to, że Witkacy bez kobiet nie mógłby funkcjonować. Nie tylko to, co wiemy o jego życiu prywatnym, ale także cała twórczość literacka, wszystkie dramaty i portrety wskazują na to, że kobiety były clue jego życia - mówi o książce "Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem" Małgorzata Czyńska.
Audio
  • Rozmowa z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem" (Książka na jesień/Trójka)
Portret Czesławy Oknińskiej (fragm.), rysunek Witkacego
"Portret Czesławy Oknińskiej" (fragm.), rysunek WitkacegoFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Małgorzata Czyńska napisała książkę o życiu uczuciowym Witkacego bazując głównie na listach. - Bez listów Witkacego do żony ta książka w ogóle nie miałaby szans powstać. Tutaj mówi Witkacy i mówią jego kobiety, przyjaciółki i przyjaciele - przyznaje autorka książki "Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem" Małgorzata Czyńska.

Stanisław Ignacy Witkiewicz szalał za kobietami z wzajemnością. Sprawiały, że był pijany szczęściem, albo staczał się na dno rozpaczy. Było ich wiele: arystokratki i służące, podlotki i poważne matrony, aktorki i doktorowe. Wiadomo, że Witkacy nie był monogamistą, nie był wierny, nie obiecywał miłości po grobową deskę. Nie rozumiał słowa "zdrada". Braterstwo dusz cenił na równi z rozkoszami cielesnymi.

Jaką więc rolę pełniła żona Witkiewicza? Dlaczego trudna musiała być relacja artysty z matką? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Książka na jesień
Prowadził: Michał Nogaś
Autorka materiału reporterskiego: Wioletta Myszkowska
Gość: Małgorzata Czyńska (autorka książki "Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem")
Data emisji: 7.09.2016
Godzina emisji: 10.11

mat. promocyjne/fbi

Czytaj także

Bonda, Kopińska, Kołodziejczyk i Krajewski z Sopotu

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 22:00
W tym wydaniu audycji Michał Nogaś zaprosił na Kulturalną Plażę Trójki, gdzie przez ostatnie dni odbywały się spotkania z pisarzami. W audycji usłyszeliśmy ich fragmenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bonita Avenue". Przeszłość wraca jak tsunami

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 15:25
- Klimat tej lektury jest tajemniczy. Czytający ma świadomość, że zaraz coś się wydarzy, że dojdzie do wybuchu - mówi Maja Porczyńska-Szarapa, tłumaczka książki "Bonita Avenue" autorstwa Petera Buwaldy. A Michał Nogaś dodaje: - To historia o tym, że przeszłość ma znaczenie, że nie można od niej uciec, że wraca w najmniej spodziewanym momencie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre czytadło na koniec wakacji

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 15:11
- Ta książka stała się w Hiszpanii bestsellerem i jest, w dobrym tego słowa rozumieniu, czytadłem. Ciekawą propozycją na ostatnie dni wakacji - opowiada Michał Nogaś o powieści "Malarka gwiazd" Amelii Noguery.
rozwiń zwiń